פטור מהצבא

פטור משירות צבאי הוא עניין מאוד מורכב ושנוי במחלוקת בחברה הישראלית. ללא קשר לכך, אנשים המבקשים פטור חייבים לעבור הליך הכרחי לפני קבלת האישור המיוחל, שניתן רק בנסיבות ספציפיות. מהם הפטורים השונים הקיימים בצה"ל, מתי הם ניתנים והאם ייצוג משפטי יכול להועיל במקרים אלו? על כל אלו במדריך שלפניכם.

 

אילו נסיבות מאפשרות קבלת פטור משירות צבאי?

בעוד שחלק ניכר מהמועמדים לשירות צבאי מצפים בשקיקה ליום הגיוס שלהם ולתקופת השירות בכלל, ישנם אחרים המעוניינים לקבל פטור מהצבא ולהתנתק מצה"ל עוד לפני תחילת השירות.

עם זאת, לפני שממתגים במהירות את המבקשים פטור כמשתמטים, חשוב להכיר בכך שהחיים מציגים מצבים שונים שבהם שירות חובה או מילואים עשויים שלא להתאים. במקרים כאלה, אנשים עשויים להידרש למאבק מסוים כדי לעמוד על זכויותיהם. אולם בסופו של דבר, צה"ל רשאי להעניק לפונים העומדים בקריטריונים המתאימים, פטור משירות צבאי.

בשורות הבאות נסקור בהרחבה את הנסיבות השונות שעשויות לאפשר קבלת פטור משירות צבאי, בהגשת בקשה רלוונטית.

 

פטור משירות צבאי על רקע דתי

נשים יהודיות המצהירות על אורח חיים דתי המונע מהן לשרת בצבא, רשאיות להגיש בקשה לפטור משירות צבאי. אולם ידוע גם שחלק מהמועמדות לשירות ביטחון מנצלות את עילת הפטור הזו בטענות כוזבות להיותן דתיות, אף שאורח חייהן אינו מתיישב עם עקרונות הדת בפועל. כתוצאה מכך, צה"ל הגביר את חקירותיו ואימץ עמדות מחמירות ביחס לפטור זה. עם זאת, מי שצולחת את שלב הבדיקה ונחשבת כמי שאכן שומרת על אורח חיים דתי, סביר להניח שלא תתמודד עם חסמים נוספים בקבלת הפטור מגיוסה. כמו כן, ניתן לקבל פטור מצבא מטעמי דת גם בעת שירות פעיל, כמו למשל כאשר חיילת מחליטה לחזור בתשובה.

כדי להיות זכאית לפטור זה, צריך להתקיים לפחות אחד משני תנאים: או שמשפחת החיילת היא דתייה, וגיוסה לצה"ל ישפיע לרעה על משפחתה, או שהחיילת מקפידה על אורח חיים הכולל שמירת כשרות בדרגה מחמירה (בבית ובחוץ) ונמנעת מנסיעות במהלך השבת.

בנוסף לפטור משירות בצבא על רקע דתי יהודי, ראוי לציין שגם אנשים ממוצא ערבי, דרוזי וצ'רקסי מקבלים פטורים משירות צבאי בשל דתם.

 

פטור מבוסס על פרופיל 21 (פטור מסיבות בריאותיות)

פרופיל 21 מייצג את רמת הפרופיל הנמוכה ביותר שמספק צה"ל לאנשים המיועדים לשירות צבאי. הוא מוקצה כאשר על סמך הערכות הצבא וההיסטוריה הרפואית של החייל, הוא נחשב כמי שאיננו מסוגל למלא את המשימות הנדרשות במסגרת הצבאית, בשל מצבו הבריאותי הגופני או הנפשי.

ניתן לקבל פטור זה גם במהלך השירות הצבאי, למשל, אם מאובחנת מחלה קשה או אם מצב רפואי קיים מחמיר.

חשוב לדעת!

חשוב לדעת!

תעודת השחרור שניתנת למקבלי פטור משירות צבאי מסיבות בריאותיות, אינה מפרטת את הסיבה המדויקת לפטור, בין אם מדובר בבעיה פיזית או נפשית. כמו כן, החוק אוסר על מעסיקים לברר על הרקע הצבאי של אדם או להשתמש במידע כזה כבסיס לבחירת מועמדים לעבודה.

כדי לקבל פרופיל 21 בזמן השירות, על אנשים לפנות תחילה לרופא היחידה או אל הקב"ן (קצין בריאות הנפש), אשר לאחר מכן ינחה אותם בסדרת בדיקות מקיפה. תהליך זה מסתיים בוועדה רפואית, שבסמכותה לקבוע סופית לגבי הפטור.

 

פטור לנשים על בסיס נישואין או הריון

בדומה לפטור שניתן מסיבות דתיות, הפטור המסוים הזה חל באופן עקרוני על נשים בלבד. הוא ניתן עם הגשת מסמכים המאשרים את נישואיה ו/או הריונה של המלש"בית, כגון תיעוד רפואי להוכחת הריון פעיל (למשל, צילומי אולטרסאונד), ותעודת נישואין.

בנוסף, ניתן לקבל פטור משירות צבאי על בסיס זה, גם בזמן השירות עצמו. במקרים כאלה יש צורך לפנות למפקד או למרכז המהו"ת, בדרישה להכוונה ומידע לגבי תהליך קבלת הפטור. בדרך כלל, הליך זה הוא מהיר ויעיל, ומסתיים תוך 3 ימים לכל היותר. חשוב לציין כי למרות שגברים נשואים אינם זכאים לפטור משירותם הצבאי, הם עשויים להיות זכאים להקלות והטבות מסוימות.

 

פטור משירות צבאי על בסיס נסיבות משפחתיות

במקרים מסוימים, צה"ל עשוי לשקול מתן פטור משירות צה"לי בשל מצבים משפחתיים מאתגרים, מורכבים או יוצאי דופן. פטור זה נועד לאפשר לפרט למלא את אחריותו המשפחתית ביעילות. חשוב לציין כי פטור זה אינו ניתן בשל בעיות פיננסיות אופייניות או נסיבות נפוצות כמו גירושין, אלא שמור למקרים חריגים וקשים המחייבים התייחסות מיוחדת.

 

פטור משירות צבאי עקב מעבר לחו"ל

בתנאים ספציפיים, אזרחים ישראלים שהיגרו לחו"ל לפני גיל 16 עשויים להיות זכאים לפטור מהצבא. בדומה לכך, גם ילדי עולים שנולדו בחו"ל יכולים לקבל פטור משירות צבאי אם הם מסדירים את מעמדם החוקי בין הגילאים 16 ל-18.

במקרים בהם אזרחים המיועדים לשירות בצה"ל מתגוררים בחו"ל, הם עלולים להיתקל בקשיים מול רשויות הצבא אם לא הסדירו את מעמדם כראוי מראש או התעלמו מהוראות החוק. לכן חשוב לפנות לעו"ד צבאי המתמחה בסיוע בהסדרת מעמדם של ישראלים שהיגרו לחו"ל והשלמת ההליכים הנדרשים לקבלת הפטור בנסיבות אלו.

 

פטור משירות מילואים

ישנם מצבים שבהם גם חיילי מילואים מקבלים פטור משירות בצבא בשל נסיבות משתנות:

  • פטורים משירות מילואים בהתאם לגיל: שחרור משירות מילואים חל על גברים מגיל 40, קצינים מגיל 45, בעלי מקצועות ותפקידים ספציפיים מגיל 49 ונשים מגיל 38.
  • אימהות מקבלות אוטומטית פטור משירות מילואים, וכך גם נשים הרות. עם זאת חיילות בתפקידי לחימה רשאיות להאריך את שירותן במילואים עד לגיל הסף של משרתי מילואים גברים, בהגשת בקשה מתאימה.
  • חיילי מילואים שאיבדו ילדים באופן טראגי בפעולות צבאיות או פעולות טרור, זכאים לפטור משירות מילואים כהורים שכולים.
  • בדומה לחיילים בסדיר, גם חיילי מילואים יכולים לזכות בפטור רפואי (כגון פרופיל 21) או פטור על בסיס סרבנות מצפונית, על פי אותם נהלים.
  • ניתן לתת פטורים זמניים משירות מילואים על בסיס נסיבותיו האישיות של החייל, כאשר מילוי תפקיד פעיל הופך למאתגר.

כמו כן, צה"ל שומר לעצמו את הזכות לשנות את מערך המילואים לפי הצורך ויתכן ויציע פטורים קבועים עקב צמצום כוח אדם.

שימו לב כי הקריטריונים והנהלים הספציפיים לקבלת פטורים משירות מילואים, עשויים להשתנות מעת לעת בהתאם לתקנות ומדיניות צה"ל.

 

פטור משירות צבאי על בסיס סרבנות מצפונית

עילה נפוצה נוספת לבקשת פטור מצה"ל, מבוססת על התנגדות לשירות צבאי עקב קושי מצפוני, שיכול לנבוע מאמונות פציפיסטיות (התנגדות לכל צורות האלימות) או עמדה אנטי-מיליטריסטית הדוחה את השימוש בנשק. הפטור המסוים הזה יוצר לעתים קרובות תשומת לב ציבורית משמעותית, במיוחד כאשר מתנגדים צעירים הופכים לדמויות בולטות בעקבות אירועים ספציפיים.

קבלת פטור על רקע סרבנות מצפונית היא התהליך המורכב והמאתגר ביותר, רצוף מכשולים רבים וחשדנות מוגברת מצד הצבא. אולם למרות קשיים אלו, עדיין ניתן להשיג פטור כזה בתנאים מסוימים. המבקשים פטור על סמך סרבנות מצפונית חייבים להגיש מכתב מנומק המפרט את אמונתם וכן להופיע בפני ועדת המצפון של הצבא, אשר בוחנת אם עמדותיו הפציפיסטיות של הפרט אכן הופכות אותו לבלתי מתאים לשירות ביטחון.

 

מתקשים להשיג פטור מהשירות הצבאי? השתמטות היא לא הפתרון

סירוב למלא את חובות השירות הצבאי עלול להוביל לתוצאות משפטיות חמורות עבור מועמדים לשירות ביטחון, חיילים בסדיר וחיילי מילואים. לכן גם אם ביקשתם פטור מהשירות בצבא ובקשתכם סורבה, חשוב להימנע מכל מחיר מהשתמטות מהצבא. במקום זאת, מומלץ ביותר לבקש סיוע של עורך דין צבאי מנוסה לצורך בדיקת ההיתכנות להגשת ערעור והגשת בקשה להקלות בתנאי השירות, בהתאם לצורך.

 

לסיכום

קבלת פטור משירות צבאי יכולה להיות תהליך מורכב עם קריטריונים ונהלים ספציפיים שיש לפעול לפיהם. למזלכם, "המסייעת" – עו"ד צבאית מנוסה, כאן כדי לעזור לכם. עם רקורד של ייצוג מוצלח של חיילים ואנשי כוחות הביטחון, משרדנו מחויב להגן על זכויותיכם ולפעול במלוא המרץ להשגת התוצאה הרצויה לכם. אם אתם זקוקים לסיוע משפטי בקבלת פטור מהצבא, פנו אלינו עכשיו לייעוץ והכוונה מותאמת אישית. העתיד והרווחה שלכם חשובים לנו, ומשרדנו מוכן ומזומן לתמוך בכם בכל צעד.

מאמרים בנושא פטור מהצבא

פטור מצה"ל מטעמים דתיים

צה"ל, צבא ההגנה לישראל, הוקם כצבא העם – צבא שמאגד את כל אזרחי ישראל, ללא קשר לדת, גזע או מין. לאורך השנים, צה"ל עבר תהפוכות

פטור מצה"ל מטעמי הווי משפחתי

צה"ל, כור היתוך של החברה הישראלית, מוצא עצמו בשנים האחרונות בלב מחלוקת סוערת סביב נושא הפטור מצה"ל מטעמי הווי משפחתי. צעירות דתיות וחרדיות רבות מבקשות

הסדרת מעמד בן מהגרים בצה"ל

האם ילדכם מחזיק באזרחות ישראלית אך מתגורר דרך קבע מחוץ לישראל? האם אתם מודעים לחובת הגיוס לצה"ל החלה גם על בני מהגרים המתגוררים בחו"ל? במאמר

פטור מהצבא מטעמי מצפון

שירות צבאי הוא חובה בישראל עבור רוב האוכלוסייה היהודית. עם זאת, קיימת אפשרות לקבלת פטור משירות צבאי מטעמי מצפון. מאמר זה יסקור את הרקע החוקי

פטור משירות ביטחון
פטור משירות ביטחון

בישראל, כל תושב חייב בגיוס לצבא בהגיעו לגיל 18. עם זאת, חריגים מסוימים מוגדרים בחוק, המעניקים ליחידים את הזכות לבקש פטור משירות ביטחון לפני או

פטור מצה_ל מטעמי אי התאמה
פטור מצה"ל מטעמי אי התאמה

אנשים רבים בישראל חשים שאינם מתאימים לשירות צבאי או לתפקידים ספציפיים בתוך הצבא, כגון שירות קרבי. כתוצאה מכך, חלק מהחיילים והמועמדים לשירות הביטחון מבקשים לעבור

פטור מצה_ל לישראלים השוהים בחו_ל
פטור מצה"ל לישראלים השוהים בחו"ל

אזרחים ישראלים המתגוררים בחו"ל עשויים להיות זכאים לפטור מהשירות בצה"ל בנסיבות ספציפיות. אולם קבלת פטור זה כרוכה בתהליך בירוקרטי הנקרא "הסדרת מעמד". במדריך זה נספק

פטור רפואי מהצבא
פטור רפואי מהצבא

אחת הסיבות השכיחות להשתחרר משירות בצה"ל היא קבלת פטור רפואי מהצבא. פטור זה ניתן כאשר אדם מקבל פרופיל 21, המעיד על בעיות רפואיות משמעותיות המונעות

פטור נפשי מהצבא
פטור נפשי מהצבא

חיילים ומלש"בים המתמודדים עם אתגרי בריאות הנפש ואינם יכולים לשרת במערכת הצבאית יכולים לבקש פטור נפשי מהצבא. במדריך הבא נסביר מהם התנאים לשחרור מהצבא על