שיטות ותרגילי חקירה של מצ"ח

חקירות מצ"ח הן חקירות מורכבות ודורשות מיומנות וניסיון רבים – הן מצד החוקרים והן מצד עורך הדין המייצג את החייל הנחקר. חוקרי מצ"ח משתמשים בשיטות ותרגילים שונים כדי להשיג את המידע הדרוש להם במטרה לקבוע האם יש יסוד להאשים את הנחקר בעבירה שהוא נחשד בה. במאמר זה נסקור שיטות ותרגילי חקירה של מצ"ח שהחוקרים מפעילים לעיתים קרובות כנגד הנחקרים. כמו כן, נדון בחשיבות ההגנה המשפטית בחקירות מצ"ח, ונספק הנחיות לנחקר כיצד להתנהל בחקירה כדי להגן על זכויותיו והאינטרסים שלו כראוי.

 

שיטות ותרגילי חקירה של מצ"ח – (לא כל כך) נעים להכיר

משטרה צבאית חוקרת (מצ"ח) היא יחידה בצה"ל האמונה על חקירות פליליות הנוגעות לחשדות בעבירות צבאיות שבוצעו על ידי חיילים. מצ"ח פועלת בהתאם לחוק השיפוט הצבאי (חש"צ) ובסמכותה לבצע חיפושים, לעצור חשודים, לחקור אותם ולהעמידם לדין.

במהלך החקירה, חוקרי מצ"ח משתמשים בשיטות ותרגילים שונים כדי להשיג את המידע הדרוש להם כדי להכריע האם יש יסוד להאשים את הנחקר בעבירה. לא אחת, הדבר כולל שימוש בטקטיקות מניפולטיביות, שנועדו להפעיל לחץ על הנחקר ועלולות לגרום לו למסור מידע שאין בכוונתו למסור, ואף להפליל את עצמו. לכן חשוב כל כך להכיר את השיטות וה"טריקים" הללו לפני שנכנסים להליך החקירתי, וחשוב אף יותר להיוועץ בעורך דין צבאי בהקדם האפשרי.

 

על תהליך העבודה הסטנדרטי של חוקרי המשטרה הצבאית

בין השיטות הנפוצות המשמשות בחקירות מצ"ח ניתן למנות את הדברים הבאים:

 • תשאול הנחקר: ביצוע ראיון לנחקר הוא הכלי העיקרי של חוקרי מצ"ח להשגת מידע מחשודים ועדים. במהלך הראיון, הנחקר מוזמן לחזור על גרסתו לאירוע שבגינו הוא נחקר. חוקרי מצ"ח מנסים לברר את הנסיבות של האירוע, את המעורבות של הנחקר בו ואת הראיות המפלילות או המזכות אותו.
 • חקירת עדים: חוקרי מצ"ח עורכים חקירות לא רק עם חשודים אלא גם עם עדים שיכולים לספק מידע על האירוע שבגינו מתנהלת החקירה.
 • איסוף ראיות: חוקרי מצ"ח אוספים ראיות פיזיות הקשורות לאירוע שבגינו מתנהלת החקירה. ראיות פיזיות יכולות להיות דברים כמו מסמכים, כלי נשק, פריטים ממקום האירוע ועוד.
 • ביצוע פעולות חקירה מיוחדות: במקרים מסוימים, חוקרי מצ"ח יכולים לבצע פעולות חקירה מיוחדות, כגון חיפוש בבית החייל, נטילת דגימות שתן או בדיקת טלפונים ניידים. אולם לאלו נדרש צו מיוחד.

 

תרגילי חקירה שכיחים שאתם עשויים להיתקל בהם במסגרת חקירתכם במצ"ח

בנוסף לשיטות החקירה שסקרנו לעיל, חוקרי מצ"ח משתמשים גם בתרגילים שונים כדי להשיג את המידע הדרוש להם. תרגילים אלו יכולים להיות:

 1. שימוש בלחץ: חוקרי מצ"ח יכולים להשתמש בלחץ על הנחקר כדי לגרום לו לשתף פעולה או להודות באשמה. לחץ יכול להיות מופעל בצורות שונות, כגון איום על הנחקר או משפחת הנחקר, או יצירת תחושת אשמה או בושה אצל הנחקר.
 2. שימוש בתרגילי מניפולציה: חוקרי מצ"ח יכולים להשתמש בתרגילי מניפולציה כדי לגרום לנחקר לתת גרסה מסוימת לאירוע. תרגילים אלו יכולים להיות שימוש במידע כוזב או מטעה, או שימוש בטענות דמיוניות כדי לגרום לנחקר להאמין שהוא נתפס.
 3. שימוש באמצעים טכנולוגיים: חוקרי מצ"ח יכולים להשתמש באמצעים טכנולוגיים כדי להשיג מידע מהנחקר, כגון מכשיר הקלטה סמוי או מעקב.
המסייעת - משרד עורך דין צבאי
סיוע משפטי מוביל בתחום הצבאי
לייעוץ חייגו:
072-372-6708
Asset 17 (2)

 

חשיבות ההגנה המשפטית בחקירות מצ"ח

מהאמור לעיל אתם בטח כבר מבינים כי חקירות מצ"ח יכולות להיות מאתגרות עבור הנחקר. חוקרי מצ"ח הם מנוסים ומקצועיים, והם משתמשים בשיטות ובתרגילים שונים כדי להשיג את המידע הדרוש להם.

מנגד, חשוב גם לדעת כי לנחקר יש זכויות רבות במהלך החקירה. בראש ובראשונה, הנחקר זכאי להיוועץ בעורך דין לפני החקירה, במהלך החקירה ואחרי החקירה. למעשה, היוועצות בעורך דין היא חיונית לכל נחקר בחקירה של מצ"ח, שכן עורך דין צבאי טוב יכול לייעץ לנחקר כיצד להתנהל בחקירה, ולשמור על הזכויות שלו.

עורך דין יכול גם לסייע לנחקר בהכנת גרסתו לאירוע, ובהגנה על הנחקר בפני טענות שווא או מניפולציות של חוקרי מצ"ח.

 

איך ניתן להתמודד ביעילות עם שיטות ותרגילי חקירה של מצ"ח?

אם אתם מוזמנים לחקירה של מצ"ח, חשוב לזכור כי חוקרי מצ"ח עשויים להשתמש בטקטיקות שונות כדי להוציא מכם מידע. אם החוקרים מעמתים אתכם עם טענות לכך שנאספו ראיות נגדכם, דעו שיש לכם את הזכות להתעקש שהראיות יוצגו לכם לפני שתתייחסו לטענות החוקרים.

בנוסף כדאי לזכור את ההנחיות הבאות:

 • מותר ורצוי להתייעץ עם עורך דין צבאי לפני החקירה
 • אל תקבלו את כל הטענות שהחוקרים מציגים לכם כאמת אבסולוטית – ייתכן שמבלפים לכם
 • אל תתנו ללחץ של חוקרי מצ"ח להשפיע עליכם
 • מותר לכם לממש את זכות השתיקה
 • אל תשתפו פעולה עם פעולות בלתי סבירות בחקירה מבלי שהוצג לכם צו רלוונטי
 • קראו בעיון כל מסמך שמבקשים מכם לחתום עליו
 • אל תחתמו על שום מסמך משפטי ללא ייעוץ משפטי

זכרו, אתם לא לבד. חקירות מצ"ח יכולות להיות מאתגרות, אבל עם ייעוץ משפטי מקצועי, תוכלו להגן על עצמכם ולשמור על הזכויות שלכם.

 

לסיכום – חשיבות ההתייעצות עם עורך דין צבאי לקראת החקירה במצ"ח

חקירות מצ"ח יכולות כאמור להיות מורכבות ומאתגרות ביותר עבור נחקרים. בין היתר, משום שחוקרי מצ"ח יודעים להשתמש בשלל שיטות ותרגילי חקירה כדי לחלץ מנחקרים מידע.

יחד עם זאת, חשוב לזכור כי כנחקרים יש לכם זכויות שאתם רשאים לממש בשלבי החקירה השונים. החשובה מכולן היא הזכות להיוועץ בעו"ד צבאי לקראת החקירה, במהלכה וגם בעקבותיה.

אם אתם מוזמנים לחקירה של מצ"ח, אנו ממליצים לכם ליצור קשר עם משרד עו"ד צבאי "המסייעת" ולהיערך כראוי לסיטואציה הלא פשוטה. לעו"ד צבאית "המסייעת" ניסיון רב בייצוג חיילים בחקירות מצ"ח, ובכוחה לעזור לכם להגן על הזכויות שלכם ולהבטיח לכם טיפול משפטי הוגן.

אל תהססו לפנות למשרדנו בהקדם.

מאמרים נוספים בנושא
עונש על שימוש בסמים בצבא
עונש על שימוש בסמים בצבא

צה"ל הוא הארגון המרכזי במדינת ישראל אשר אמון על ביטחון המדינה ותושביה. לכן מהחיילים המשרתים בו מצופה רמה גבוהה של משמעת ואחריות. מבחינת הדין הצבאי,

משפט צבאי - מה עושים ואיך זה מתנהל
משפט צבאי – מה עושים ואיך זה מתנהל?

כאשר חיילים בצה"ל מוצאים את עצמם מול הליכים משמעתיים או פליליים, הם נכנסים לעולם המשפט הצבאי. משפט צבאי מתבצע מול מערכת המשפט הייחודית לצבא, המטפלת

מידע לנפגעים על רקע מיני בצה"ל
מידע לנפגעים על רקע מיני בצה"ל

פגיעה מינית בצה"ל היא תופעה כואבת ונפוצה הפוגעת בחיילים ובחיילות רבים מדי שנה. לכן במאמר זה נספק מידע לנפגעים על רקע מיני בצה"ל, נסקור את

אמצעי חקירה סמויים של מצ"ח
אמצעי חקירה סמויים של מצ"ח

מצ"ח, המשטרה הצבאית החוקרת, מופקדת על חקירת עבירות פליליות בצה"ל. בארגז הכלים של חוקריה ניתן למצוא גם אמצעי חקירה סמויים של מצ"ח, המאפשרים להם לאסוף