פטור נפשי מהצבא

חיילים ומלש"בים המתמודדים עם אתגרי בריאות הנפש ואינם יכולים לשרת במערכת הצבאית יכולים לבקש פטור נפשי מהצבא. במדריך הבא נסביר מהם התנאים לשחרור מהצבא על סעיף נפשי, מה התהליך שיש לעבור כדי להשיג את הפטור הזה, אילו השלכות ומשמעויות עשויות להתלוות לשחרור מהצבא על רקע נפשי וכיצד עורך דין צבאי יכול לסייע.

 

מהו פטור נפשי מהצבא?

פטור נפשי מהצבא נמנה עם אחת מקטגוריות הפטורים הניתנים למועמדים לשירות ביטחון (מלש"בים) או לחיילים המשרתים כבר בצבא, בנסיבות מיוחדות. פטור זה ניתן לאנשים החווים מצוקה נפשית או הפרעה נפשית שהמלש"ב או החייל סובלים ממנה, כולל סכיזופרניה, מאניה דיפרסיה, חרדה, דיכאון, התמכרויות וקשיים נפשיים מורכבים יותר כמו העדר בשלות ובגרות או אישיות ילדותית וכן הלאה. תהליך מתן הפטור על בסיס בריאות הנפש מתבצע במסגרת קביעת הפרופיל הרפואי של המלש"ב כפרופיל 21, או הורדת פרופיל לפרופיל זה עבור חייל הנמצא כבר בשירות פעיל.

 

איך משתחררים על "נפשי"? כל מה שרציתם לדעת על הוצאת פטור נפשי מהצבא וחששתם לשאול

קבלת פטור נפשי משירות צבאי יכולה להתאפשר בכפוף לעמידה בתנאים מסוימים, עבור מועמדים לשירות ביטחון (מלש"בים) וחיילים בשלבים שונים של שירותם הצבאי. עבור מלש"בים, התהליך מתחיל בהגשת בקשה לגורם מקצועי, כגון פסיכולוג או פסיכיאטר, אשר יאבחן את מצוקתו או בעייתו הנפשית של המועמד. בהמשך, איש המקצוע ינסח מכתב המלצה רשמי לשחרור המועמד מהצבא על רקע נפשי. חיילים שכבר משרתים בצה"ל, יכולים ליזום את התהליך בפנייה לקצין בריאות הנפש (הקב"ן) במסגרת היחידה או החטיבה שלהם.

בשלב השני, הן המועמדים לשירות הביטחון והן החיילים המבקשים את הפטור צריכים לקבל המלצה על שחרור על רקע נפשי מהגורם המקצועי, אשר עשוי לכלול את הפסיכולוג/פסיכיאטר האזרחי או קצין בריאות הנפש. רק אז הם נדרשים להתייצב בפני ועדה רפואית מטעם הצבא. ועדה זו מוסמכת לקבל החלטה בדבר מתן הפטור ושחרור קבוע משירות לפי פרופיל 21.

סטיגמות שחשוב לנפץ לגבי פרופיל 21

פרופיל 21 הוא הפרופיל הצבאי הנמוך ביותר המוקצה לאנשים שנחשבים לא כשירים לשירות בטחוני מסיבות נפשיות או בריאותיות. כאן המקום לחדד את העובדה שפרופיל 21 אינו מיועד רק לבעלי לקויות נפשיות אלא המשמש גם עבור אנשים המקבלים פטורים מהשירות בשל בעיות בריאותיות ממקור פיזיולוגי.

עוד ראוי לציין, כי תעודת הפטור הקשורה לפרופיל 21 אינה חושפת את העילות הספציפיות לקביעת הפרופיל. כתוצאה מכך, לגורמים חיצוניים לא תהיה גישה למידע בנוגע לשאלה האם הפרופיל הוענק עקב גורמים נפשיים או בריאותיים. זה מאפשר לאנשים עם פרופיל 21 על רקע בריאות הנפש להשתלב מחדש בחיים האזרחיים ללא חובה לחשוף את הליקוי או הקושי הנפשי שבגללו קיבלו פטור משירות צבאי.

 

התנאים להשגת פרופיל 21 על רקע נפשי

במסגרת תקנות שירות הביטחון, ישנם כ-220 מצבים בריאותיים שיכולים להוביל להקצאת פרופיל 21, כאשר 24 מהם נכנסים לתחום האבחונים הפסיכיאטריים. תהליך קבלת פרופיל 21 על בסיס בריאות הנפש, שונה מעט עבור מועמדים לשירות ביטחון וחיילים שכבר משרתים בצבא. מועמדים לשירות ביטחון (אנשי צבא) נדרשים ליזום את התהליך בהתייעצות עם פסיכולוג או פסיכיאטר אזרחי, אשר יאבחן את בעייתם הספציפית או מצוקה נפשית. בהמשך ימסרו הפסיכולוג או הפסיכיאטר מכתב המלצה התומך בפטור שלהם משירות צבאי.

מנגד, חיילים המתמודדים עם בעיות נפשיות או מצוקה במהלך שירותם הצבאי נדרשים לפנות באופן יזום לקצין בריאות הנפש (קב"ן) במסגרת היחידה או החטיבה שלהם כדי להתחיל את התהליך.

בשני המקרים, לאחר שהמועמדים מקבלים מכתב המלצה מפסיכולוג/פסיכיאטר אזרחי או מהקב"ן, הם נדרשים להתייצב בפני ועדה רפואית מטעם הצבא. החלטת הוועדה תקבע אם יינתן להם הפטור או לא. חשוב להבין כי הפטור הנפשי ניתן רק כאשר המלש"ב או החייל חווים מצוקה נפשית משמעותית או מאובחנים עם מחלת נפש הפוגעת ביכולתם למלא את אחריותם הצבאית בצורה נאותה. רק במקרים כאלה, הצבא מקבל את ההחלטה לשחרר אותם לצמיתות משירות.

המסייעת - משרד עורך דין צבאי
סיוע משפטי מוביל בתחום הצבאי
לייעוץ חייגו:
072-372-6708
Asset 17 (2)

 

האם להוצאת פטור נפשי משירות צבאי יכולות להיות השלכות בלתי רצויות?

לשירות הצבאי ערך משמעותי במדינת ישראל. לכן, אנשים המקבלים פטורים משירות צבאי בכלל, ובמיוחד על רקע בריאות הנפש, עלולים להיתקל בהשלכות המשפיעות על חייהם האזרחיים בדרגות שונות.

אחת ההשלכות של קבלת פרופיל 21 היא ההגבלה הפוטנציאלית על הזדמנויות עבודה מסוימות, כגון תפקידים בתוך סוכנויות אבטחה וגופים ממשלתיים ספציפיים. לפני 1994, אנשים בעלי פרופיל 21 התמודדו עם קשיים בקבלה למשרות שונות במגזרים שונים במשק הישראלי, שכן מקומות עבודה רבים מייחסים חשיבות רבה לשירות הצבאי. עם זאת, באותה שנה נציבות המדינה הורתה לכל מוסדות המדינה לא לברר לגבי הפרופילים הצבאיים של מחפשי העבודה. מאוחר יותר הורחב האיסור לכלל המעסיקים בישראל, למעט גופי ביטחון כמו השב"כ והמוסד.

לגבי ההשפעה של פרופיל 21 על רישיון הנהיגה, התוצאה תלויה במצבו הבריאותי או הנפשי של המקבל. אם אנשים מחזיקים ברישיון נהיגה לפני קבלת פרופיל 21, ייתכן שהם יצטרכו להופיע בפני ועדה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים כדי להוכיח את זכאותם לשמור על הרישיון. אם מקבלי פרופיל 21 ירצו לקבל רישיון נהיגה, הם יידרשו לעבור מבחן ייעודי להוכחת כשירותם לנהוג. מלבד זאת, חשוב לציין שמקבלי פרופיל 21 אינם רשאים לקבל או להחזיק ברישיון נשק.

 

חשוב לדעת!

כדאי לדעת: מקבלי פטור נפשי מהצבא עדיין רשאים לשרת בהתנדבות

אף על פי שבעלי פרופיל 21 פטורים לחלוטין משירות חובה בצבא ומשירות מילואים, יש להם אפשרות להגיש בקשת שירות התנדבותי, אשר תוערך על ידי המערכת הצבאית על סמך הסיבה לקביעת הפרופיל הנמוך שלהם.

 

תפקידו של עורך דין צבאי בקבלת פטור משירות צבאי

פנייה לפטור משירות צבאי על רקע בריאותי או נפשי, או מכל סיבה אחרת, עשויה להיות תהליך מורכב ומאתגר. לכן, מומלץ להתייעץ עם עורך דין צבאי המתמחה בתחום זה. פנייה להתייעצות מוקדמת עם עורך דין תסייע בניווט בתהליך קבלת הפטור והבנת ההשלכות הפוטנציאליות שעלולות להשפיע על חייו האזרחיים של המלש"ב או החייל.

עורך דין צבאי, המצויד במומחיות מקצועית ובניסיון מעשי בתחום, יכול להעניק לכם סיוע רב ערך בהבטחת פטור משירות צבאי מסיבות שונות. השירותים המשפטיים המוצעים על ידי עורכי דין צבאיים מבוססים על הבנתם המקיפה של המערכת הצבאית והקריטריונים הספציפיים הדרושים לקבלת פטור, בין אם זה מסיבות בריאותיות, נפשיות או אחרות.

על ידי מינוף הידע המעמיק שלו בתקנות ובנהלים הצבאיים, יכול עורך דין צבאי להדריך ולתמוך ביחידים לאורך תהליך קבלת הפטור משירות צבאי. ביכולתו להעריך את נסיבותיו של הפרט, לעיין בתיעוד הרלוונטי ולספק ייעוץ מותאם אישית המותאם למצבו הייחודי.

בנוסף, עורך דין צבאי יכול להגן על זכויות המלש"ב או החייל, ולייצג את האינטרסים שלו בפני הרשויות הצבאיות המתאימות והוועדות הרפואיות.

בקצרה, מומחיות והכוונה של עורך דין צבאי יכולה להגביר מאוד את הסיכויים להצליח לקבל פטור משירות צבאי על רקע נפשי ובכלל. לכן מומלץ להיעזר בעורך דין צבאי המתמחה בתחום זה מוקדם ככל האפשר, ולאפשר לעצמכם לקבל הדרכה מקיפה, לטפל בכל מורכבות משפטית שעשויה לצוץ בתהליך שחרורכם מהשירות הצבאי ולמקסם את הסיכוי לקבל את הפטור הרצוי.

 

לסיכום

כאשר מבקשים לקבל פטור נפשי משירות צבאי, כדאי להתייעץ עם פסיכיאטר או פסיכולוג פרטי המתמחה באתגרים הייחודיים איתם מתמודדים חיילים ומלש"בים, כמו גם עם עו"ד צבאי. המומחיות וההבנה שלהם במערכת הצבאית יכולים לסייע רבות באבחון ותיעוד מדויק של מצבכם, ובסופו של דבר להקל על תהליך קבלת הפטורים או שינויי התפקידים הדרושים בצבא. בנוסף, פנייה לעו"ד המכיר את החוקים והתקנות הצבאיים, חיונית להכוונתכם בתהליך ותסייע להבטיח שהזכויות שלכם מוגנות לאורך כל שלביו.

"המסייעת" – עו"ד צבאית מנוסה, כאן כדי לעזור לכם להבין את זכויותיכם, לסייע לכם לנווט בתהליך בקשת הפטור ולספק לכם את הייצוג המשפטי הדרוש לשיפור מצבכם. אל תהססו לפנות למשרדנו ולעשות את הצעד הראשון לקראת קבלת התמיכה הדרושה לכם.

פרופיל 21 הוא רמת הפרופיל הרפואי הנמוכה ביותר המעידה על מצבו הפיזי או הנפשי של חייל, אשר מונע ממנו לשרת בצבא. בעלי פרופיל זה אינם זכאים לשרת בצה"ל וישוחררו משירותם.

חיילים המעוניינים בהורדת הפרופיל שלהם לפרופיל 21 צריכים להתייעץ עם קצין בריאות הנפש (הקב"ן) ביחידתם או בחטיבה שלהם שיוכל לאבחן את הבעיה שלהם ולספק המלצה לוועדה הרפואית שאחראית לקביעת פרופילים בצבא, להורדת הפרופיל לחייל ושחרורו מהשירות הצבאי.

עו"ד צבאי יכול להעניק תמיכה וסיוע לחיילים ומלש"בים בתהליך לשינוי תנאי השירות שלהם, בהתאם לצרכיהם הנפשיים, בהגשת בקשה להורדת פרופיל ושחרור מהצבא על רקע נפשי, וכן לעזור לחיילים שעדיין מעוניינים לשרת חרף קשייהם, למצוא תפקידים מתאימים בתוך הצבא ללא צורך לצאת מהמסגרת הצבאית.

מי שהחזיק ברישיון נהיגה לפני שניתן לו פרופיל 21, עלול להתבקש להופיע מול ועדה במרב"ד בכדי להוכיח את זכאותו לשמירה על רישיונו. מי שמבקש להוציא רישיון נהיגה חדש, עשוי להידרש לעבור מבחן מיוחד לבדיקת כשירות לנהיגה.

מאמרים נוספים בנושא
פטור מצה"ל מטעמים דתיים

צה"ל, צבא ההגנה לישראל, הוקם כצבא העם – צבא שמאגד את כל אזרחי ישראל, ללא קשר לדת, גזע או מין. לאורך השנים, צה"ל עבר תהפוכות

פטור מצה"ל מטעמי הווי משפחתי

צה"ל, כור היתוך של החברה הישראלית, מוצא עצמו בשנים האחרונות בלב מחלוקת סוערת סביב נושא הפטור מצה"ל מטעמי הווי משפחתי. צעירות דתיות וחרדיות רבות מבקשות

הסדרת מעמד בן מהגרים בצה"ל

האם ילדכם מחזיק באזרחות ישראלית אך מתגורר דרך קבע מחוץ לישראל? האם אתם מודעים לחובת הגיוס לצה"ל החלה גם על בני מהגרים המתגוררים בחו"ל? במאמר

פטור מהצבא מטעמי מצפון

שירות צבאי הוא חובה בישראל עבור רוב האוכלוסייה היהודית. עם זאת, קיימת אפשרות לקבלת פטור משירות צבאי מטעמי מצפון. מאמר זה יסקור את הרקע החוקי