פטור משירות ביטחון

בישראל, כל תושב חייב בגיוס לצבא בהגיעו לגיל 18. עם זאת, חריגים מסוימים מוגדרים בחוק, המעניקים ליחידים את הזכות לבקש פטור משירות ביטחון לפני או במהלך שירותם. מטרת פטורים אלו היא לפטור יחידים שאינם כשירים או שאינם מעוניינים להתגייס לצבא מסיבות רפואיות או אחרות, מחובת הגיוס לשירות בצבא. עם זאת, חשוב לציין כי כל בקשה לפטור נבדקת לעומק על ידי הצבא לפני מתן אישור השחרור המיוחל ולכן חשוב שתקראו את המדריך שלפניכם.

 

כמה מילים על המורכבות הכרוכה בהשגת פטור משירות ביטחון בישראל

השגת פטור משירות ביטחון היא עניין מאוד מורכב ושנוי במחלוקת במדינת ישראל. זאת ועוד, מועמדים לשירות ביטחון כמו גם חיילים בשירות פעיל המבקשים פטור, חייבים לעבור הליך מוסדר לפני שיקבלו את הפטור הנ"ל אשר ניתן בנסיבות יוצאות דופן בלבד.

 

אילו נסיבות מאפשרות קבלת פטור משירות בטחון?

בעוד שחלק ניכר מהמועמדים לשירות צבאי מצפים בשקיקה ליום הגיוס שלהם ולתקופת השירות בכלל, ישנם אחרים המעוניינים לקבל פטור מהצבא ולהתנתק מצה"ל עוד לפני תחילת השירות.

עם זאת, לפני שמתייגים במהירות את המבקשים פטור כמשתמטים, חשוב להכיר בכך שהחיים מציגים מצבים שונים שבהם שירות חובה או מילואים עשויים שלא להתאים. במקרים כאלה, אנשים עשויים להידרש למאבק מסוים כדי לעמוד על זכויותיהם. אולם בסופו של דבר, צה"ל רשאי להעניק לפונים העומדים בקריטריונים המתאימים, פטור משירות ביטחון.

בשורות הבאות נסקור בהרחבה את הנסיבות השונות שעשויות לאפשר קבלת פטור משירות ביטחון, בהגשת בקשה רלוונטית.

 

הוצאת פטור משירות ביטחוני מטעמי דת

נשים יהודיות שמצהירות על אורח חיים דתי המונע מהן לשרת בצבא, רשאיות להגיש בקשה לפטור משירות ביטחון. אולם ידוע גם שחלק מן המועמדות לשירות ביטחון מנצלות את עילת הפטור הזו בטענות כוזבות להיותן דתיות, אף שאורח חייהן אינו מתיישב עם עקרונות הדת בפועל. כתוצאה מכך, צה"ל הגביר את חקירותיו ואימץ עמדות מחמירות ביחס לפטור זה. עם זאת, מי שעברה את שלב הבדיקה ונחשבה כמי שאמנם שומרת על אורח חיים דתי, סביר להניח שלא תתמודד עם קשיים נוספים בקבלת הפטור מגיוסה. כמו כן, ניתן לקבל פטור משירות הביטחון מטעמי דת גם בשירות הפעיל, כמו למשל כאשר חיילת מחליטה לחזור בתשובה.

כדי להיות זכאית לפטור זה, צריך להתקיים לפחות אחד משני תנאים: או שמשפחת החיילת היא דתייה, וגיוסה לצה"ל יפגע במשפחתה, או שהחיילת מקפידה על אורח חיים הכולל שמירת כשרות בדרגה גבוהה ונמנעת מנסיעות במהלך השבת.

בנוסף לפטור משירות בצבא על רקע דתי יהודי, ראוי לציין שגם אנשים ממוצא ערבי, דרוזי וצ'רקסי מקבלים פטורים משירות צבאי בשל דתם.

המסייעת - משרד עורך דין צבאי
סיוע משפטי מוביל בתחום הצבאי
לייעוץ חייגו:
072-372-6708
Asset 17 (2)

 

פטור משירות ביטחון מטעמי בריאות

פרופיל 21 מייצג את רמת הפרופיל הנמוכה ביותר שמספק צה"ל לאנשים המיועדים לשירות צבאי. הוא מוקצה כאשר על סמך הבדיקות בצבא והעבר הרפואי של החייל, הוא נחשב כמי שאינו מסוגל למלא את המשימות הנדרשות במסגרת הצבאית, בשל מצבו הבריאותי הגופני / הנפשי.

ניתן לקבל פטור זה גם במהלך השירות הצבאי, למשל, אם מאובחנת מחלה קשה או אם מצב רפואי קיים מחמיר.

זהירות מוקש לפניך!

חשוב לדעת

תעודת השחרור הניתנת למקבלי פטור משירות ביטחון מסיבות בריאותיות, אינה מפרטת את הסיבה המדויקת לפטור, בין אם מדובר בבעיה פיזית או נפשית. כמו כן, החוק אוסר על מעסיקים לברר על הרקע הצבאי של אדם או להשתמש במידע כזה כבסיס לבחירת מועמדים לעבודה.

כדי לקבל פרופיל 21 בזמן השירות, על אנשים לפנות תחילה לרופא היחידה או אל הקב"ן (קצין בריאות הנפש), אשר לאחר מכן ינחה אותם בהליכי הבדיקה המקיפים. תהליך זה יסתיים בוועדה רפואית, שבסמכותה לקבוע סופית לגבי הפטור.

 

האם נישואין והריון משמשים כעילות קבילות לבקשת פטור משירות בטחון?

בדומה לפטור שניתן מסיבות דתיות, הפטור המסוים הזה חל באופן עקרוני על נשים בלבד. הוא ניתן עם הגשת מסמכים המאשרים את נישואיה ו/או הריונה של המלש"בית, כגון תיעוד רפואי להוכחת הריון פעיל (למשל, צילומי אולטרסאונד), ותעודת נישואין.

בנוסף, ניתן לקבל פטור משירות ביטחון על בסיס זה, גם בזמן השירות עצמו. במקרים כאלה יש צורך לפנות למפקד או למרכז המהו"ת, בדרישה להכוונה ומידע לגבי תהליך השחרור. בדרך כלל, הליך זה הוא מהיר ויעיל, ומסתיים תוך 3 ימים לכל היותר. חשוב לציין כי למרות שגברים נשואים אינם זכאים לפטור משירותם הצבאי, הם עשויים להיות זכאים לקבל הקלות מסוימות.

 

האם פטור משירות ביטחון יכול להינתן גם עקב בעיות משפחתיות של המלש"ב או החייל?

במקרים מסוימים, צה"ל עשוי לשקול מתן פטור משירות ביטחוני בשל מצבים משפחתיים מאתגרים, מורכבים או יוצאי דופן. פטור זה נועד לאפשר לפרט למלא את אחריותו המשפחתית ביעילות. חשוב לציין כי פטור זה אינו ניתן בשל בעיות פיננסיות אופייניות או נסיבות נפוצות כמו גירושין, אלא שמור למקרים חריגים וקשים המחייבים התייחסות מיוחדת.

 

שימו לב – מהגרים לחו"ל עשויים להיות זכאים לקבלת פטור משירות בטחון בכפוף להסדרת מעמדם מראש

בתנאים ספציפיים, אזרחים ישראלים שהיגרו לחו"ל לפני גיל 16 עשויים להיות זכאים לפטור מהצבא. בדומה לכך, גם ילדי עולים שנולדו בחו"ל יכולים לקבל פטור משירות ביטחון אם הם מסדירים את מעמדם החוקי בין הגילאים 16 ל-18.

במקרים בהם אזרחים המיועדים לשירות בצה"ל מתגוררים בחו"ל, הם עלולים להיתקל בקשיים מול רשויות הצבא אם לא הסדירו את מעמדם כראוי מראש או התעלמו מהוראות החוק. לכן חשוב לפנות לעו"ד צבאי המתמחה בסיוע בהסדרת מעמדם של ישראלים שהיגרו לחו"ל והשלמה של ההליכים הנדרשים לקבלת פטור בנסיבות אלו.

 

ומה בנוגע לפטור משירות במילואים?

ישנם מצבים שבהם גם חיילי מילואים מקבלים פטור משירות בצבא בשל נסיבות משתנות:

  • פטורים משירות מילואים בהתאם לגיל: שחרור משירות מילואים חל על גברים מגיל 40, קצינים מגיל 45, בעלי מקצועות ותפקידים ספציפיים בגיל 49 ונשים בגיל 38.
  • אמהות מקבלות אוטומטית פטור משירות מילואים, וכך גם נשים הרות. עם זאת חיילות בתפקידי לחימה רשאיות להאריך את שירותן במילואים עד גיל הסף של משרתי מילואים גברים, בהגשת בקשה מתאימה.
  • חיילי מילואים שאיבדו ילדים באופן טראגי בפעולות צבאיות או פעולות טרור, זכאים לפטור משירות מילואים כהורים שכולים.
  • בדומה לחיילים בסדיר, גם חיילי מילואים יכולים לזכות בפטור רפואי (כגון פרופיל 21) או פטור על בסיס סרבנות מצפונית, על פי אותם נהלים.
  • ניתן לתת פטורים זמניים משירות מילואים על בסיס נסיבותיו האישיות של החייל, כאשר מילוי תפקיד פעיל הופך למאתגר.

כמו כן, צה"ל שומר לעצמו את הזכות לשנות את מערך המילואים לפי הצורך ויתכן ויציע פטורים קבועים עקב צמצום כוח אדם.

שימו לב כי הקריטריונים והנהלים הספציפיים לקבלת פטורים משירות מילואים, עשויים להשתנות מעת לעת בהתאם לתקנות ומדיניות צה"ל.

 

פטור משירות ביטחוני עקב קושי מצפוני – יש דבר כזה?

עילה נפוצה נוספת לבקשת פטור מצה"ל, מבוססת על התנגדות לשירות צבאי עקב קושי מצפוני, שיכול לנבוע מאמונות פציפיסטיות (התנגדות לכל צורות האלימות) או עמדה אנטי-מיליטריסטית הדוחה את השימוש בנשק. הפטור המסוים הזה יוצר לעתים קרובות תשומת לב ציבורית משמעותית, במיוחד כאשר מתנגדים צעירים הופכים לדמויות בולטות בעקבות אירועים ספציפיים.

קבלת פטור על רקע סרבנות מצפונית היא התהליך המורכב והמאתגר ביותר, רצוף מכשולים רבים וחשדנות מוגברת מצד הצבא. אולם למרות קשיים אלו, עדיין ניתן להשיג פטור כזה בתנאים מסוימים. המבקשים פטור על סמך סרבנות מצפונית חייבים להגיש מכתב מנומק המפרט את אמונתם וכן להופיע בפני ועדת המצפון של הצבא, אשר בוחנת אם תפיסת העולם הפציפיסטית של הפרט אכן הופכות אותו לבלתי מתאים לשירות ביטחון.

 

מתקשים להשיג פטור מהשירות הצבאי? השתמטות היא לא הפתרון

סירוב למלא את חובות השירות הצבאי עלול להוביל לתוצאות משפטיות חמורות עבור מועמדים לשירות ביטחון, חיילים בסדיר וחיילי מילואים. לכן גם אם הגשת בקשה לפטור מהשירות הביטחוני שלכם והבקשה סורבה, חשוב להימנע בכל מחיר מהשתמטות מהצבא. במקום זאת, מומלץ ביותר לבקש סיוע של עורך דין צבאי מנוסה לצורך בדיקת ההיתכנות להגשת ערעור והגשת בקשה להקלות בתנאי השירות, בהתאם לצורך.

 

לסיכום

קבלת פטור משירות ביטחון יכולה להיות תהליך מורכב עם קריטריונים ונהלים ספציפיים שיש לפעול לפיהם. למזלכם, "המסייעת" – עו"ד צבאית מנוסה, כאן כדי לעזור לכם. פנו אלינו עכשיו לייעוץ והכוונה מותאמת אישית כדי לשפר את סיכוייכם לקבלת הפטור המבוקש.

מאמרים נוספים בנושא
פטור מצה"ל מטעמים דתיים

צה"ל, צבא ההגנה לישראל, הוקם כצבא העם – צבא שמאגד את כל אזרחי ישראל, ללא קשר לדת, גזע או מין. לאורך השנים, צה"ל עבר תהפוכות

פטור מצה"ל מטעמי הווי משפחתי

צה"ל, כור היתוך של החברה הישראלית, מוצא עצמו בשנים האחרונות בלב מחלוקת סוערת סביב נושא הפטור מצה"ל מטעמי הווי משפחתי. צעירות דתיות וחרדיות רבות מבקשות

הסדרת מעמד בן מהגרים בצה"ל

האם ילדכם מחזיק באזרחות ישראלית אך מתגורר דרך קבע מחוץ לישראל? האם אתם מודעים לחובת הגיוס לצה"ל החלה גם על בני מהגרים המתגוררים בחו"ל? במאמר

פטור מהצבא מטעמי מצפון

שירות צבאי הוא חובה בישראל עבור רוב האוכלוסייה היהודית. עם זאת, קיימת אפשרות לקבלת פטור משירות צבאי מטעמי מצפון. מאמר זה יסקור את הרקע החוקי

פטור מצה_ל מטעמי אי התאמה
פטור מצה"ל מטעמי אי התאמה

אנשים רבים בישראל חשים שאינם מתאימים לשירות צבאי או לתפקידים ספציפיים בתוך הצבא, כגון שירות קרבי. כתוצאה מכך, חלק מהחיילים והמועמדים לשירות הביטחון מבקשים לעבור