פודקאסט לחיילים ולמתגייסים של עו"ד מירי יעקב גביש ברדיו 103FM

היחידה

פרק 9 - "הרגשתי את המוות, ידעתי שאמות שם"

"הייתי מפקדת הגדוד 3 חודשים, סגרתי את השבת הזו", תיארה תחילה. "התחלתי את היום ב־6 בבוקר, פתאום ב-06:30 פיצוצים מעלינו. סמ"פ של המוצב הכי צפוני בגדוד שיושב ליד בני נצרים מודיע לי על נפילות במוצב מסביב. מבחינתנו זה אירוע חריג כי זה מוצג שיושב ממש על גבול מצרים. הבנתי שיש משהו חריג, והתחלתי נסיעה לכיוון צפון עם התאג"ד.

מפקדת גדוד קרקל סא"ל אור בן יהודה סיפרה למירי יעקב־גביש על הקרב ההרואי בשבת השחורה, החשש שלא תחזור, וגבורת הלוחמות ברגעים האיומים • פרק 09

פרק 8 - "מהצו הראשון לצו הגיוס, קצת אחרת"

המערכת הצבאית, על רבדיה הרבים, השתנתה לא מעט בעשורים האחרונים. אחד מהמרכיבים החשובים שלה, בייחוד בתחילת הדרך של כל צעיר וצעירה בצבא, הוא נושא השיבוצים ליחידות השונות, זאת על סמך כישוריהם הנבחנים כשנה לפני יום הגיוס. בפרק השמיני של 'היחידה' בהגשת עו"ד יעקב גביש, אירחה את תא"ל (מיל') ערן שני, מפקד מיטב וראש חטיבת תכנון ומנהל כוח אדם לשעבר, ושוחחה עמו על התמורות שחלו בתהליך המשמעותי לאורך השנים.

כיצד נראה תהליך המיון ליחידות צה"ל? • תא"ל (מיל') ערן שני, מפקד מיטב וראש חטיבת תכנון ומנהל כוח אדם לשעבר, על התמורות החיוביות • פרק 08

פרק 7 - "דברים שכדאי לדעת"

שישה פרקים חלפו מתחילת העונה של פודקאסט 'היחידה' בהגשת עורכת הדין מירי יעקב גביש, המסייע חדשות לבקרים לחיילים או מועמדים לשירות ביטחון הנתקלים בחומה בצורה מול המערכת הצבאית וזקוקים לעזרה. את הפרק השביעי, הקדישה עו"ד יעקב גביש לשאלות שאתם, מאזיניו, שלחתם למערכת התחנה, ואירחה את אחראית מחלקת הפודקאסטים ב־103fm מיכל קדוש לטובת הדיון עליהן.

עו"ד מירי יעקב גביש השיבה על השאלות ששלחתם למערכת התחנה, והפיגה את מסך הערפל מאחורי סוגיית השיבוצים, הפטור, והפרופיל הרפואי • פרק 07

פרק 6 - "המילואימניקים שבים לקדמת הבמה"

מבוקר השבת השחורה, הבנו ביתר שאת את חשיבותם של המילואימניקים והמילואימניקיות ברחבי הארץ, שעזבו הכל והתייצבו כדי להגן על המדינה. אך האם תמיד זכו להערכה מספקת מהגורמים הצבאיים והממשלתיים? בפרק השישי של 'היחידה', שוחחה עו"ד מירי יעקב גביש עם תא"ל (מיל') דני ון בירן, קצין מילואים ראשי לשעבר, ויחד ניתחו לפני ולפנים את האופן בו מתייחס צה"ל לאנשי ונשות המילואים, שהפכו לחשובים מאין כמותם במהלך מלחמת חרבות ברזל.

עו"ד מירי יעקב גביש ותא"ל (מיל') דני ון בירן, קצין מילואים ראשי לשעבר, על חשיבותם ההולכת וגוברת של אנשי ונשות המילואים מפרוץ המלחמה • פרק 06

פרק 5 - "קרן אור"

התגייסתם למילואים? זקוקים לסיוע? • מפקד המרכז המטכ"לי־לאומי למשרתי המילואים תא"ל (מיל') צחי חפץ ועו"ד מירי יעקב גביש על פעילותה • פרק 05

מבוקר השבת השחורה ואילך, התגייסו רבבות נשים וגברים למילואים בחזית ובעורף, עזבו את משפחתם ועבודתם, וראו רק דבר אחד לנגד עיניהם – הגנה על המדינה ועל גבולותיה. משחזרו, או ניסו לחזור לשגרת חייהם, הבינו חלקם שהדברים הרבה יותר מורכבים ממה שהם נראים. בדיוק בשביל זה הוקם המרכז המטכ"לי־הלאומי למשרתי המילואים, המעניק מענה מקיף וכוללני לאנשי ונשות המילואים, לבני משפחותיהם, ואפילו לבעלי החיים שלהם.

בפרק החמישי של 'היחידה' בהגשת עורכת הדין מירי יעקב גביש, העמלה חדשות לבקרים בסיוע לחיילים, אנשי מילואים ומועמדים לשירות ביטחון בהתמודדותם עם המערכת הצבאית, שוחחה עם תא"ל (מיל') צחי חפץ, מפקד המרכז (מילואים 360), ושמעה כיצד הצליח להפוך לחלק משמעותי מהסתגלותם של המילואימניקים והמילואימניקיות לחיים שאחרי השירות. 

פרק 4 - "המפקדים לא התייחסו לבת שלי, היא נכנסה לדיכאון"

א', שבתו זכתה ליחס לא נאות בבסיס שבו הוצבה, על המשבר העמוק והניסיון לקום ממנו • עו"ד מירי יעקב גביש: "לא היה מי שיקשיב לה" • פרק 04

שירות צבאי משפיע רבות על חיינו הבוגרים; החוויות שעברנו, האנשים שהכרנו, ואפילו האתגרים שאילצו אותנו להתמודד איתם בעצמנו הפכו חקוקים בנו מרגע השחרור ואילך, לטוב ולרע.

בפרק הרביעי של 'היחידה' בהגשת עורכת הדין מירי יעקב גביש – על כל מה שכדאי לדעת לפני שעולים על מדים, וגם אחרי – שוחחה עם א', שבתו שובצה במקום שאינו מתאים לה, הפכה לעריקה ונכנסה לדיכאון. יחד ניתחו את הדרך הקשה שעברה עד הסיוע המיוחל.

פרק 3 - "לא תופסת לפעמים את מידת ההשפעה של העמוד"

הסטנדאפיסטית ואחת ממנהלות עמוד הפייסבוק 'חיילים מצייצים' מאי סייג בשיחה עם עו"ד מירי יעקב גביש על הסיוע החשוב לחיילים באמצעות הרשת.

חיילים ברחבי הארץ נתקלים לעיתים בבעיות הנוגעות לשירותם הצבאי וליחידה אליה שובצו, ומנסים לזכות לסיוע בשלל דרכים.

אחד מהגופים שהפך לאוזן קשבת נפוצה יותר ויותר עבור חיילים הוא עמוד הפייסוק 'חיילים מצייצים', המציע סעד מהדברים הקטנים ועד לסוגיות הרות גורל. 

פרק 2 - "צו השעה"

ילדיכם קיבלו צו ראשון?

עו"ד מירי יעקב גביש ומיטל מידם, המלווה הורים ומתגייסים, על כל מה שצריך לדעת לקראת שלב המיונים 

יום הגיוס הוא יום דרמטי בחיים שלנו, הישראלים. אך לפני הגיוס ישנם חודשים רבים של המתנה, בהם אנחנו מתמיינים ליחידות צה"ל השונות, בתקווה שנצליח לקבל את התפקיד עליו חלמנו.

 

פרק 1 - "כשסיימנו את החלק הזה, בני פשוט פרח"

חיילים? הורים למתגייסים? מרגישים שאתם או ילדיכם לא מוצאים את עצמכם במערכת הצבאית?

תקופת השירות הצבאי משפיעה לבלי היכר על חיינו הבוגרים; הזיכרונות, החברים שאנחנו מכירים לאורך הדרך, ההתמודדות, אולי לראשונה, עם מגורים מחוץ לבית וההיכרות עם אנשים הרחוקים שנות אור ממה שחווינו עד כה. לעיתים הדברים לא מתנהלים כפי שתכננו, ומאלצים אותנו לחשב מסלול מחדש.