עונש על נפקדות מהצבא

נפקדות מהצבא היא מצב מורכב ובעייתי שיכול להוביל להשלכות משמעותיות עבורכם כחיילים. במאמר זה נסביר לעומק את משמעות המונח "נפקדות", נסביר על ההשלכות הנלוות אל עונש על נפקדות מהצבא ונציע דרכי פעולה למזעור הנזקים במקרה שאתם מוצאים את עצמכם במצב כזה.

 

משמעות המונח "נפקדות מהצבא"

נפקדות הינה מונח המתייחס למצב שבו חייל נעדר מהשירות הצבאי שלו ללא אישור או היתר מתאים מהמפקדים שלו. המושג "נפקדות מהצבא" מעוגן בסעיף 94 לחוק השיפוט הצבאי, בו מוגדרת "עבירת העדרות מהשירות ללא רשות".

 

איך נמנעים מקבלת עונש על נפקדות מהצבא?

חשוב להבין שכל היעדרות מהיחידה או מהבסיס ללא אישור נחשבת כנפקדות מבחינת הדין הצבאי, בין אם מדובר בהיעדרות של שעות ספורות ובין אם על ימים שלמים. כשחייל נעדר ללא סיבה מוצדקת, למפקדים אין דרך לדעת היכן הוא נמצא ומה מצבו. הם נאלצים להניח שמדובר בנטישה מכוונת של השירות, עד שיוכח אחרת. זה יכול להוביל למצבים בעייתיים, כמו למשל שליחת כוחות לחיפוש אחר חייל שבפועל שוהה בביתו.

לעיתים החייל הנפקד לא מודע לחומרת מעשיו, בפרט אם מדובר בהיעדרות קצרה יחסית. אולם חשוב להפנים שבעיני הצבא, כל נפקדות נתפסת כהתנערות מהמחויבות לשירות ומהאחריות המוטלת על החייל. לכן, גם במקרים של היעדרות בת מספר שעות בלבד, עדיין עומדת בפני החייל סכנת ענישה.

כמובן, ברוב המקרים, החיילים הנפקדים אינם שואפים לנטוש את השירות לחלוטין. לרוב מדובר בצורך זמני להתמודד עם בעיות אישיות, משפחתיות או רפואיות. אולם הצבא רואה בשירות הצבאי ערך עליון, ודורש מהחיילים לתת לו עדיפות מוחלטת. על כן, התרחקות מהשירות ללא אישור תמיד תיחשב לעבירה משמעתית, יהיו הסיבות אשר יהיו.

לכן, על מנת להימנע מסיווג כנפקדים, עליכם תמיד לדאוג ליידע את המפקדים שלכם בכל מקרה של היעדרות מתוכננת או בלתי צפויה.

 

עונש על נפקדות מהצבא זה לא צחוק

נפקדות מהצבא יכולה לקרות לכל חייל, בין אם מסיבות אישיות, משפחתיות או בריאותיות. לעיתים מדובר בהיעדרות קצרה של מספר שעות בלבד, ולעיתים על תקופה ממושכת יותר. בכל מקרה, חשוב להבין שמדובר באירוע חמור שעלול לפגוע משמעותית בהמשך השירות הצבאי ואף מעבר לכך, בחיים האזרחיים שלאחר השחרור.

לצערנו, רבים מהחיילים הנפקדים אינם מודעים מספיק לחומרת המצב ולהשלכות האפשריות של מעשיהם. חלקם מניחים שמדובר בעניין של מה בכך, שיסתדר מעצמו עם הזמן. אולם המציאות מוכיחה אחרת – ההתמודדות עם נפקדות יכולה להיות ארוכה, מורכבת ומלווה בעונשים כבדים.

 

מה ההבדל בין נפקדות לעריקות?

ההבחנה בין נפקדות לעריקות בצה"ל נקבעת לפי משך ההיעדרות הבלתי מורשית של החייל. נפקדות מתייחסת להיעדרות של עד 21 ימים עבור חיילים בשירות חובה, או עד 15 ימים עבור חיילי מילואים. לאחר פרקי זמן אלו, החייל הנעדר יוגדר כעריק וההשלכות יהיו חמורות יותר.

אם כן, נפקדות נחשבת לעבירה פחות חמורה ביחס לעריקות, אך גם לה עלולות להיות השלכות משמעותיות על החייל. לאור הסיכון הגלום בהרשעה בעבירות נפקדות או עריקה מהשירות הצבאי, חשוב מאוד להימנע ממצב של נפקדות מלכתחילה ולהסדיר את כל ההיעדרויות בתיאום עם הממונים עליכם.

עריקות היא למעשה נטישה של השירות הצבאי לחלוטין, ולכן היא נתפסת בחומרה רבה הרבה יותר מאשר נפקדות. עריק נחשב כמי שמתנער באופן מוחלט ממחויבותו לצבא ולמדינה, ובכך פוגע באופן חמור בערכי היסוד עליהם מושתתים חיי הצבא.

ההבדל המהותי בין נפקד לעריק טמון בכוונותיו של החייל הנעדר. בעוד נפקד לא בהכרח מתכנן לנטוש את השירות לצמיתות, עריק שם פעמיו אל מחוץ לגבולות הצבא מתוך כוונה שלא לשוב. העריקות היא עבירה פלילית של ממש, העלולה להוביל לא רק לעונשי מאסר ממושכים, אלא אף לרישום פלילי.

עם זאת, חשוב לזכור שעל פי הגדרת הצבא, כל חייל שנעדר מעל 21 ימים (או 15 ימים במילואים) אוטומטית ייחשב כעריק, גם אם לא התכוון לנטוש את השירות. מכאן החשיבות הגדולה לטיפול מהיר ויעיל בכל מצב של נפקדות, לפני שהיא מסלימה לכדי עריקות של ממש, אשר נושאת לרוב גם עונשים חמורים משמעותית ביחס לעונש על עבירת נפקדות בצבא.

לאור האמור מעלה, אם אתם מרגישים שאינכם מסוגלים להמשיך בשירות סדיר מסיבה כלשהי, אל תיקחו את החוק לידיים ותיעדרו ללא רשות. זכרו שישנן דרכים מוסדרות לטפל בבעיות כגון אלו, כמו בקשת מעבר ליחידה אחרת, הגשת בקשה לשינוי תפקיד בצבא או פסילת מקצוע, בקשת הקלות ת"ש, ואפילו השגת פטור מהשירות. כל אלו עדיפים פי כמה על נטישה בלתי חוקית של השירות והסיכונים הכרוכים בכך.

 

איזה עונש על נפקדות מהצבא אתם עלולים לקבל?

כשחייל נפקד, הוא צפוי לעמוד בפני הליך משמעתי בו ייגזר דינו על ידי קצין שיפוט. הקצין המוסמך יכול להטיל על החייל הנפקד עונש של עד 35 ימי מאסר, כאשר חומרת העונש תיקבע בהתאם לנסיבות ההיעדרות ושיקול דעתו של הקצין.

מדובר בעונש עם השלכות כבדות משקל, שיכולות לגרום לפגיעה קשה בחייל ובמעמדו. ימי המאסר יכולים לעכב הכשרות, לדחות קורסים ואף למנוע מהחייל לקבל תפקידים מסוימים בהמשך שירותו.

כאן המקום לציין כי גם במקרה של נפקדות קצרה של פחות מ- 24 שעות, ההשלכות המשמעתיות עדיין יכולות להיות משמעותיות. יחד עם זאת, במצב כזה בדרך כלל העונש לרוב יהיה מתון יותר וצפוי שלא תהיה פגיעה במשכורת או בתנאי השירות של החייל הנפקד.

לעומת זאת, במקרה של נפקדות ממושכת יותר, מעל 24 שעות, הסיכוי לעונש מאסר ממשי בכלא צבאי, גדל. בנוסף לכך, גם הסיכוי להקפאת שכר ולחובה להשלים ימי שירות שהוחמצו הופך להיות גבוה יותר.

בקצרה, צריך לקחת בחשבון שהעונשים על נפקדות אינם אחידים ותלויים במספר רב של גורמים. ראשית, משך הנפקדות משפיע מאוד על חומרת העונש. ככל שההיעדרות ארוכה יותר, כך צפוי החייל לעונש כבד יותר.

גם הנסיבות האישיות של החייל יכולות להשפיע. למשל אם מדובר בחייל מצטיין שנקלע למצב חריג, סביר שהמפקדים יגלו יותר הבנה מאשר כלפי חייל בעייתי עם היסטוריה של בעיות משמעת.

ובכל זאת, גם אם נסיבות הנפקדות שלכם מוצדקות בעיניכם, אל תצפו לסלחנות יתרה מצד המערכת הצבאית. השירות הצבאי נתפס כערך עליון וככזה הוא דורש מחויבות מוחלטת. לכן כל חריגה משמעותית מהשירות תיענה בהליך משמעתי, ובמקרים רבים גם בענישה של ממש.

 

לסיכום

נפקדות מהצבא היא עניין חמור שעלול לגרור השלכות מרחיקות לכת על עתידו הצבאי והאזרחי של החייל. החל מעונשי מאסר, דרך פגיעה בתנאי השירות ובמקרה שהנפקדות הפכה לעריקות – אף כתם פלילי שידבק בו שנים ארוכות. לכן אם אתם מוצאים את עצמכם במצב של נפקדות או עריקות, אל תישארו לבד עם הבעיה. פנו בהקדם להתייעצות עם עו"ד צבאית "המסייעת", שתוכל ללוות אתכם לאורך התהליך המשפטי, להגן על זכויותיכם ולסייע לכם לצמצם ככל הניתן את הנזקים העתידיים הכרוכים במצבכם. ככל שתפעלו מהר יותר, כך תוכלו למזער את הפגיעה בכם ולצאת מהסיטואציה הבעייתית בצורה מיטבית.

עונש על נפקדות מהצבא

מאמרים נוספים בנושא
עונש על נפקדות ממילואים
עונש על נפקדות ממילואים

מדי שנה, אלפי חיילי מילואים נקראים להתייצב לשירות בן מספר ימים או שבועות, כדי לתגבר את כוחות הסדיר ולאייש תפקידים חיוניים. אולם, לא תמיד חיילי

ייצוג משפטי בגין נפקדות

במצב של נפקדות מהצבא, חלק ניכר מהחיילים עלולים למצוא עצמם בעימות מול מערכת המשפט הצבאית בלי הכנה מוקדמת. במקרים אלו ייצוג משפטי בגין נפקדות יכול

נפקדות ממילואים
נפקדות ממילואים

חלק מהאנשים מאמינים בשוגג שאם לא יגיעו למילואים לא יהיו לכך השלכות לגביהן. אולם הלכה למעשה, נפקדות ממילואים, שלא בשונה מנפקדות משירות חובה, נחשבת לעבירה