עבירות סמים בצה"ל

על חיילים בצה"ל – בין שמדובר בחיילים בשירות סדיר, בחיילים בקבע או במשרתי המילואים, חל עיסור על החזקת סמים ושימוש בהם. בהתאם לכך, חייל שנמצאו סמים בגופו בבדיקת סמים בצבא או שנתפס על החזקת סמים בצבא, צפוי להליך פלילי שעלול לגרור השלכות מרחיקות לכת עבורו. במאמר זה "המסייעת" – עורכת דין צבאית, תסביר על המשמעות של תפיסת חייל על עבירות סמים בצה"ל וחשיבות הסיוע המשפטי במצב כזה.

 

מה המשמעות של תפיסת חייל על עבירות סמים בצה"ל?

כאשר חייל עומד לדין בגין החזקת סמים או שימוש בסמים בצבא, הוא נעשה חשוף להשלכות קשות שילוו אותו גם באזרחות. על ידי הסתייעות בשירותי עורך דין המייצג חשודים ונאשמים בתיקי סמים בצה"ל, חיילים הנחשדים בעבירות סמים בצבא יכולים לקבל הדרכה שתסייע להם לפעול לצמצום ההשלכות החמורות שעלולות להתלוות להרשעתם בביצוע עבירת הסמים, ולמנוע פגיעה מרחיקת לכת בחיים האישיים, בקריירה הצבאית שלהם וגם בעתידם האזרחי.

 

כיצד עבירות סמים בצה"ל מטופלות לפי הדין הצבאי?

מיותר לציין כי הגישה הכוללת של הצבא להחזקה ושימוש בסמים, היא מחמירה יותר בהשוואה למערכת המשפט האזרחית. כל סוג של עבירה הקשורה בסמים, מטופל בחומרה בפרקליטות הצבאית ובמצ"ח, מה שמוביל לתוצאות שליליות שמשפיעות על החייל שהתיק נפתח נגדו. ההשלכות האלו עשויות לכלול העברה לתפקיד אחר בצה"ל, שינוי סיווג בטחוני, הגבלות בקבלה לתפקידים ספציפיים, ואף הורדה בדרגה ועונשי מאסר. זוהי הסיבה לכך שכל כך חשוב להסתייע בעורך דין עבירות סמים בצה"ל.

 

מה קורה במקרה של הרשעה בביצוע עבירות סמים בצבא?

להרשעה בעבירות סמים בצה"ל יכולות להיות השלכות קשות וארוכות טווח עבור החייל.
ראשית, הרשעה בשימוש בסמים או החזקת סמים בצבא יכולה להביא לכך שהחייל ישא ברישום פלילי במשטרה, שילווה אותו גם באזרחות. רקורד זה יכול להגביל באופן משמעותי את אפשרויות התעסוקה של אנשים במקצועות אזרחיים שונים. בנוסף, תפקידים הדורשים רמה גבוהה של אחריות, כגון רופאים, דירקטורים, מנהלי תיקי השקעות, עובדי חינוך ואחרים, עלולים להיות מחוץ לתחום עקב קיומו של רישום פלילי.

כמו כן, משרות רבות דורשות מהמועמדים להחזיק בתעודת יושר, המאשרת את היעדרן של עבירות פליליות קודמות ברישומיהם. אולם הרשעה בעבירת סמים בצבא מותירה רישום פלילי בתיק האישי של החייל, המלווה אותו גם באזרחות.

המסייעת - משרד עורך דין צבאי
סיוע משפטי מוביל בתחום הצבאי
לייעוץ חייגו:
072-372-6708
Asset 17 (2)

 

זהירות – חיילים רבים מורשעים בעבירות סמים בצה"ל עקב בדיקות סמים אקראיות

חיילים עלולים לעמוד בפני בדיקות סמים אקראיות בצה"ל, שעלולות לתפוס אותם לא מוכנים.
בדיקות אלו יכולות לתפוס חיילים בהפתעה, לגרום לפאניקה ולגרור השלכות משפטיות לגבי מי שאותרו בגופם סמים. התייעצות עם עורך דין צבאי במקרים כאלו, יכולה לספק לנבדק הכוונה מועילה במסגרת החקירה וההעמדה לדין, אם לשם הדברים יגיעו.

בעוד שבדרך כלל מומלץ לעבור את הבדיקה כאשר היא מבוצעת בהוראת קצין שיפוט בכיר, ישנם מקרים בהם מותר לסרב לבדיקה הנערכת ללא צו. עם זאת, הדבר עשוי לעורר חשדות בקרב גורמי החקירה. התייעצות עם עורך דין צבאי יכולה לספק לחייל הכוונה פרטנית לגבי מצבים שבהם יש מקום לסרב לבדיקת סמים.

בנוסף לזאת, עו"ד המייצג חשודים בעבירות סמים בצבא, גם יכול לבחון עבור החייל אפשרויות פעולה שונות, כדוגמת האופציה להגיע להסדר מותנה, שכחלק ממנו החייל עשוי להתבקש להודות בביצוע העבירה שיוחסה לו, בתמורה להפחתת העונש שייקבע לו.

מן הראוי לציין כי ההתייעצות עם  עורך דין סמים בצה"ל, יכולה מאוד לעזור לחיילים להבין מתי מותר להם ואף מומלץ, לסרב לעבור את בדיקות הסמים בצבא. יחד עם זאת, חשוב גם לומר שבמצבים שבהם קיים צו פרטני מטעם קצין שיפוט בכיר, החייל לא יכול לסרב לעבור את בדיקת הסמים. במצב זה, סירוב לביצוע בדיקות הסמים ב, יחשב לעבירה בפני עצמה והחייל יעמוד לדין על סעיף שימוש חד פעמי בסם.

 

עומדים לדין על עבירות סמים? אתם זקוקים לעורך דין צבאי שיבצע בקרת נזקים

תהליך ההעמדה לדין בגין עבירת סמים בשירות הצבאי, יכול להיות חוויה קשה עבור החייל המעורב בהליך. במקרים מסוימים, החייל עלול להיות מובא למעצר עד תום ההליכים המשפטיים. המשמעות היא שהחייל אינו רשאי לעזוב את המעצר גם אם אשמתו טרם הוכחה. לכן חיוני לקבל הדרכה מעורך דין צבאי הבקיא בייצוג בתיקי סמים בצבא, שיכול לעזור לחייל להתמודד ביעילות עם מצב הביש הזה.

במקביל, רצוי לבחון אפשרויות להקלה בתנאי החזקתו של החייל הנאשם, בסיועו של עורך הדין הצבאי. בשנים האחרונות נצפתה תזוזה בתוך המערכת הצבאית, המאפשרת הגעה להסדרים מותנים הדומים לאלה המצויים במערכת המשפט האזרחית כאמצעי לסגירת תיקים.

הסדרים אלו מאפשרים לחיילים להודות בעבירותיהם וכתוצאה מכך לשאת בעונשים קלים יותר. במקרים מתאימים, במקום לעבור הליך משפטי סבוך ומתמשך, החייל מתחייב שלא לחזור על ביצוע העבירה המיוחסת לו ומסכים לעבור בדיקות סמים נוספות שעורך צה"ל. בתמורה, לא נקבע לו רישום פלילי, ולא נגזר עליו עונש מאסר בפועל. עם זאת, חזרה על אותה עבירה תוביל לתוצאות חמורות יותר. חשוב לציין שעדיין ייתכנו השלכות לגבי תפקידו של החייל, כמו שיבוץ מחדש ושינויים בסיווג הביטחוני ועוד.

 

כיצד ייצוג משפטי של עו"ד צבאי יכול לעזור לחייל שמורשע בעבירות סמים בצה"ל?

עבירות סמים מטופלות בחומרה רבה על ידי צה"ל, ולעתים קרובות גורמות למאסר בפועל של הנאשם. חומרת העונש משתנה בהתאם לשאלה האם מדובר בשימוש אישי, שעונשו המרבי הוא מאסר לתקופה של עד שלוש שנים, או סחר בסמים מסוכנים, שעלול להוביל לעונש מאסר מרבי לתקופה של עד עשרים שנים.

אולם ראיות אמפיריות מצביעות על כך שברוב המקרים, עונשי מאסר בפועל הנגזרים על אנשים שהורשעו בעבירת סמים בצבא, קצרים משמעותית מהקבוע בחוק. חומרת הענישה תלויה בגורמים שונים, לרבות נסיבות העבירה ועברו הפלילי של הפרט. בכל מקרה, חשוב לציין כי העונשים המוטלים בדרך כלל אינם מגיעים למקסימום ואף לא מתקרבים אליו.

עוד נציין שסחר בסמים בצבא, כמו גם עבירת תיווך בעסקת סמים או עבירת אספקת סמים, זוכים ליחס חמור יותר ממקרי שימוש עצמי. מלבד עונש המאסר, עבירות אלו עלולות לגרור קנסות ניכרים לנאשמים בהן ולהביא אף לשלילת רישיונות נהיגה צבאיים ואזרחיים, בהתאם לחומרת העבירה.

בכל המקרים הללו, עו"ד צבאי מנוסה, יכול לסייע בהפחתת חומרת הענישה במקרה שירשיעו אתכם.

 

עבירות סמים בצה"ל – סיכום

עבירות סמים בצה"ל, כפי שלבטח הבנתם אם הגעתם עד כאן, יכולות לזמן סיטואציה לא פשוטה כלל להתמודדות עבור חיילים שנתפסו בביצוען. לכן מומלץ ואף קריטי להיעזר בייצוג משפטי בתיקי עבירות סמים בצה"ל.

"המסייעת" היא עו"ד צבאית מובילה ומנוסה עם נסיון רב בייצוג חיילים החשודים ונאשמים בביצוע עבירות סמים בצה"ל. אם נקלעתם למצב שבעקבותיו אתם מתמודדים עם אי אלו חשדות הנוגעים להחזקת סמים או שימוש בסמים בצבא, או שכבר הוגש כנגדכם כתב אישום לאחר חקירת מצ"ח לגבי עבירת סמים בצבא, כדאי לכם להזדרז ולפנות לייעוץ משפטי כדי להגן על זכויתיכם.

למקרה הצורך, מומלץ לשמור את הטלפון של "המסייעת" ולפנות למשרדנו להתייעצות במספר: 050-8092965 או בוואצאפ: 058-7806555. אנו כאן עבורכם!

מאמרים נוספים בנושא
אמצעי חקירה סמויים במצ"ח

לעיתים, במסגרת הליכי חקירה שמתנהלים בצבא, ננקטים אמצעי חקירה סמויים במצ"ח. השאלה היא כיצד להימנע מלהסתבך ולהיעצר או להיות מורשעים בתיק פלילי, עקב חקירה סמויה

חיפוש בבתים של חיילים

המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) מוסמכת לערוך חיפוש בבתים של חיילים, בכפוף לצו בית משפט. מקרים אלה לרוב מתרחשים כשנפתחת חקירה נגד החייל המסוים, וסביר שאותו

בדיקות פוליגרף בצה"ל

בדיקת פוליגרף אינה מוגבלת רק לפושעים מסוכנים או לסרטי מתח כפי שנדמה לרובנו. ייתכן שתידרשו לבצע בדיקה זו במהלך שירותכם הצבאי, בין אם במסגרת הליך