סמים בצה"ל

צה"ל הוא ארגון צבאי שבו חיילים נדרשים להיות בעלי יכולת מבצעית ותפקודית גבוהה. שימוש בסמים בתקופת השירות הצבאי, עלול לפגוע ביכולת המבצעית של החיילים, ולכן הוא מהווה עבירה חמורה בצה"ל שלהרשעה בביצועה נלווים עונשים כבדים והשלכות משמעותיות. במאמר זה, נדון באריכות בהשלכות של עבירות סמים בצה"ל ונמחיש את חשיבות הסיוע והייצוג המשפטי מטעם עורך דין צבאי, עבור חיילים הנחשדים או נאשמים בעבירות מסוג זה.

 

הידעתם? בהקשר של סמים בצה"ל – הצבא נוקט מדיניות של "אפס סובלנות"

עבירות סמים בצבא מטופלות באופן מחמיר ונוקשה יותר מאשר עבירות סמים באזרחות. הפרקליטות הצבאית ומצ"ח, נוקטות יד קשה עם חיילים הנאשמים בעבירות אלו ולכן לחייל שהורשע בעבירות סמים סכנת פגיעה מוחשית בשיבוץ הצבאי, בסיווגו הבטחוני, ובאפשרויות קבלתו לתפקידים צבאיים בהם הוא מעוניין, לרבות סיכון להורדתו בדרגה ועונש מאסר בפועל.

כאשר חיילים עומדים לדין בצבא בשל החזקת סם או שימוש בסם במסגרת שירותם, הם הופכים חשופים אף להשלכות חמורות ומרחיקות לכת, שעלולות ללוות אותם גם לאחר השחרור מהצבא.

מכאן החשיבות העצומה של סיוע מטעם עורך דין סמים בצה"ל, שהוא עו"ד צבאי עם ניסיון ספציפי בייצוג חיילים החשודים ו/או נאשמים בעבירות סמים בצבא.

 

מהן ההשלכות של שימוש בסמים בצה"ל?

שימוש בסמים בצה"ל הוא עבירה חמורה, שעלולה להוביל להשלכות קשות עבור החייל.

 

השלכות אישיות ומשפטיות

עם ההשלכות האישיות הנלוות להרשעה בעבירת סמים בצה"ל, ניתן למנות:

  • העמדה לדין פלילי: חייל שנמצא אשם בעבירת סמים עלול להיעצר, להישפט לצבור רישום פלילי שילווה אותו בחייו האזרחיים ואף להישלח לכלא צבאי (מחבוש).
  • פגיעה בקריירה הצבאית: חייל שנמצא אשם בעבירת סמים עלול להיות מודח מהתפקיד שלו בצבא ובמקרים חמורים עלול להיות מורד בדרגה.
  • פגיעה בעתיד האזרחי: חייל שנמצא אשם בעבירת סמים בצה"ל, עלול לאבד את היכולת לעסוק במגוון מקצועות מבוקשים, כגון רופא, עורך דין, חבר מועצה, רואה חשבון, חשמלאי מוסמך, נהג תחבורה ציבורית, ועוד.
  • פגיעה רפואית ונפשית: החיים של המוני חיילים נהרסים עקב צריכת סמים אשר בצבא, ללא קשר להשלכות המשפטיות של העבירה.

 

השלכות כלליות

לעבירות סמים בצבא יש גם השלכות החורגות מהפגיעה הפרטנית בחייל והן:

  • פגיעה ביכולת המבצעית: שימוש בסמים עלול לפגוע ביכולת המבצעית של החייל, ולמנוע ממנו לבצע את משימותיו בצורה טובה ובטיחותית – מה שיכול לסכן במידה רבה אותו, את חבריו ומפקדיו ליחידה, כמו גם גורמים צבאיים אחרים ואף אזרחים.
  • פגיעה בביטחון המדינה: חיילים המשתמשים בסמים עלולים להיות בעלי יכולת מבצעית מופחתת, ולעלות את הסיכון לפגיעה בביטחון המדינה.
  • פגיעה במשמעת הצבאית: עבירות סמים עלולות לפגוע במשמעת הצבאית, ולערער את האמון של יתר החיילים ואזרחי המדינה במערכת הצבאית בכללותה.

בהקשר זה, חשוב לדעת שחיילים הנחשדים בעבירות סמים בצבא יכולים לקבל הדרכה שתסייע להם להפחית את ההשלכות העלולות להתלוות להרשעה, ולמנוע את הפגיעה מרחיקת הלכת בקריירה הצבאית שלהם, בחייהם האישיים, כמו גם בעתיד שלהם באזרחות.

 

הידעתם? אל הרשעה בעבירות סמים בצה"ל נלווה רישום פלילי באזרחות

הרשעה בשימוש בסמים או החזקת סמים בצבא יכולה להביא לכך שהחייל יישא ברישום פלילי משטרתי, שילווה אותו גם באזרחות. הרישום הזה יכול להגביל באופן משמעותי את אפשרויות התעסוקה של אותו חייל במקצועות שונים בחייו האזרחיים. לא זאת בלבד, אלא שתפקידים נחשקים אשר דורשים רמת אחריות גבוהה, כדוגמת מקצועות הרפואה, משרות ניהול בדרג בכיר, ניהול השקעות, משרות חינוך ועוד – עלולות להיות חסומות בפניו בהינתן רישום פלילי.

כמו כן, משרות רבות דורשות מהמועמדים להחזיק בתעודת יושר, המאשרת את היעדרן של עבירות פליליות קודמות ברישומיהם. אולם הרשעה בעבירת סמים בצבא מותירה רישום פלילי בתיק האישי של החייל, המלווה אותו גם באזרחות.

המסייעת - משרד עורך דין צבאי
סיוע משפטי מוביל בתחום הצבאי
לייעוץ חייגו:
072-372-6708
Asset 17 (2)

 

כיצד חיילים "נתפסים" על עבירות סמים בצה"ל?

חיילים עלולים לעמוד בפני בדיקות סמים אקראיות בצה"ל, שעלולות לתפוס אותם לא מוכנים.
בדיקות אלו יכולות לתפוס חיילים בהפתעה, לגרום לפאניקה ולגרור השלכות משפטיות לגבי מי שאותרו בגופם סמים. התייעצות עם עורך דין צבאי במקרים כאלו, יכולה לספק לנבדק הכוונה מועילה במסגרת החקירה וההעמדה לדין, אם לשם הדברים יגיעו.

אמנם לרוב מומלץ לבצע את הבדיקה כשהיא  נערכת בהוראתו של קצין שיפוט בכיר, במקרים מסוימים, מותר לסרב לביצועה בהעדר צו, אם כי הדבר עלול לעורר חשדות מטעם החוקרים. עו"ד צבאי יכול לספק לחיילים הכוונה לגבי המצבים בהם יש מקום לסירוב לבדיקות הסמים.

עוד צבאי יכול גם לבחון בשביל החייל אפשרויות שונות לפתרון, כדוגמת האופציה להגיע להסדר מותנה, שבמסגרתו עשוי החייל להתבקש להודות בביצוע העבירה שיוחסה לו, בתמורה להפחתת העונש שנקבע לו.

מן הראוי לציין כי ההתייעצות עם  עורך דין סמים בצה"ל, יכולה מאוד לעזור לחיילים להבין מתי מותר להם ואף מומלץ, לסרב לעבור את בדיקת הסמים בצבא. עם זאת, חשוב גם לומר שבהינתן צו מטעם קצין שיפוט בכיר, החייל אינו רשאי לסרב לביצוע בדיקת הסמים. במצב הזה, כל סירוב לעבור את הבדיקה, יהווה עבירה כשלעצמה ועקב כך החייל יועמד לדין בסעיף של שימוש חד-פעמי בסמים בצה"ל.

 

לסיכום: חשיבות הסיוע המשפטי לחיילים שנתפסו על עבירות סמים בצה"ל

במאמר זה נוכחנו לדעת ששימוש בסמים בצה"ל נחשב לעבירה חמורה ביותר מבחינת הדין הצבאי, שעלולה להוביל להשלכות קשות עבור החייל גם בשירותו בצבא וגם באזרחות. לכן אם אתם נחקרים כחשודים או נאשמים בשימוש בסמים בצה"ל, חשוב לפנות לייצוג משפטי מקצועי בהקדם האפשרי.

משרד עו"ד צבאית "המסייעת" מספק ייעוץ וייצוג משפטי לחיילים בכל רחבי הארץ, ומתמחה בתחום עבירות הסמים בצה"ל. פנה אלינו עוד היום, ונעזור לכם להגן על זכויותיכם.

מאמרים נוספים בנושא
אמצעי חקירה סמויים במצ"ח

לעיתים, במסגרת הליכי חקירה שמתנהלים בצבא, ננקטים אמצעי חקירה סמויים במצ"ח. השאלה היא כיצד להימנע מלהסתבך ולהיעצר או להיות מורשעים בתיק פלילי, עקב חקירה סמויה

חיפוש בבתים של חיילים

המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) מוסמכת לערוך חיפוש בבתים של חיילים, בכפוף לצו בית משפט. מקרים אלה לרוב מתרחשים כשנפתחת חקירה נגד החייל המסוים, וסביר שאותו

בדיקות פוליגרף בצה"ל

בדיקת פוליגרף אינה מוגבלת רק לפושעים מסוכנים או לסרטי מתח כפי שנדמה לרובנו. ייתכן שתידרשו לבצע בדיקה זו במהלך שירותכם הצבאי, בין אם במסגרת הליך