נפקדות ממילואים

חלק מהאנשים מאמינים בשוגג שאם לא יגיעו למילואים לא יהיו לכך השלכות לגביהן. אולם הלכה למעשה, נפקדות ממילואים, שלא בשונה מנפקדות משירות חובה, נחשבת לעבירה חמורה וגוררת השלכות שעשויות להיות מרחיקות לכת. אם קיבלתם צו מילואים ומצאתם את עצמכם מהססים אם להיענות לו, המדריך הבא יספק לכם תובנות חשובות לגבי התוצאות הפוטנציאליות של החלטתכם וימחיש לכם כיצד תוכלו לקבל פטור משירות מילואים באופן שלא יסכן את האינטרסים שלכם.

 

כמה מילים על החובה להתייצב לזימונים למילואים

לפי סעיף 94 לחוק השיפוט הצבאי, נפקדות ממילואים משמעה היעדרות משירות המילואים שאליו זומן הפרט. החוק מבחין בין היעדרות קצרה הנמשכת פחות מ-24 שעות לבין היעדרות ארוכה הנעה בין יותר מ-24 שעות ועד 21 ימים. אם חייל מילואים נותר נעדר מעבר ל-21 יום, הדבר נחשב כבר לעריקה, שגוררת השלכות חמורות יותר ועלולה להביא להגשת כתב אישום פלילי בבית משפט צבאי. חשוב לציין כי חוק זה חל הן על חיילים בשירות סדיר והן על חיילי מילואים. הצבא מתייחס ברצינות למקרים של עריקות ונפקדות, מה שמדגיש את המשמעות של הקפדה על חובות מילואים.

בהתאם לכך, כאשר חיילי מילואים מקבלים זימון למילואים בדואר או בשיחת טלפון, עליהם להתייצב לשירות המילואים בתאריך וביחידה הנקובים, שכן היעדרות משירות מילואים והתעלמות מצווי מילואים, הן עבירות שעלולות להוביל למאסר ולאישומים פליליים, במיוחד אם ההיעדרות הופכת מנפקדות ממילואים לעריקות.

 

תוך כמה זמן היעדרות של חייל מילואים תיחשב כנפקדות ממילואים?

אי התייצבות ליחידת המילואים שאליה משרת מילואים שובץ, במועד שנקבע לכך, מביא להכרזה על חייל המילואים כנפקד החל מהיום הראשון להיעדרותו. כאשר חייל מילואים מסווג כנפקד ולא עריק, מתנהלים כנגדו הליכים משמעתיים באמצעות היחידה שאליה הוא משויך. אולם במקרים בהם חייל מילואים נחשב כעריק, כלומר נעדר משירות למעלה מ-21 יום, עניינו מועבר למדור עריקים במשטרה הצבאית.

 

האם התייצבות לשירות המילואים לאחר נפקדות מבטלת את הצורך בהליך משמעתי?

לא. גם אם החייל יתייצב בסופו של דבר ליחידתו לאחר תקופת נפקדות של עד 21 ימים, ייפתחו הליכים משמעתיים כנגדו במסגרת היחידה. עם זאת, אם החייל לא יגיע גם לאחר פרק זמן זה, הוא יסווג כעריק ועלול לעמוד לדין פלילי בבית משפט צבאי.

המסייעת - משרד עורך דין צבאי
סיוע משפטי מוביל בתחום הצבאי
לייעוץ חייגו:
072-372-6708
Asset 17 (2)

 

מה קורה כאשר הנפקדות הופכת לעריקות ממילואים?

אם תקופת העריקה היא פחות משנה וחצי, החייל יעבור הליכים משמעתיים ועלול, במקרים מסוימים, לשאת בעונש מאסר. עם זאת, במידה ומשך העריקות יעלה על שנה וחצי, החייל צפוי לעמוד לדין פלילי ועונש חמור יותר, בהתאם לנסיבות וחומרת העבירה.

 

זהירות מוקש לפניך!

לתשומת לבכם

על היעדרות ראשונה ממילואים, יכולים להיגזר עונשים משמעתיים ביחידה ועונשים קלים יחסית כמו מאסר על תנאי, הנחשב לקל יחסית. עם זאת, אי אפשר לחזות את החלטתו של קצין השיפוט. לכן, מומלץ להתייצב תמיד לזימוני המילואים, ובמידה ומתעוררות בעיות, לנסות לתקשר עם המפקדים כדי לדון באפשרויות כמו דחייה, קיצור שירות או אפילו פטור משירות מילואים. במידה ואלו לא צלחו, פנייה לעו"ד צבאי מנוסה היא השלב הבא.

 

ומה אם הזימון למילואים לא הגיע לידי?

לפי חוק שירות הביטחון התשמ"ו 1986, כאשר צו מילואים נשלח בדואר רשום, חלה חובה על חייל המילואים להתייצב לשירות במועד הנקוב בצו. חיילי מילואים אינם יכולים לטעון לאי קבלת הזימון, גם אם לא עדכנו את כתובתם אצל רשויות הצבא וההזמנה נשלחה לכתובתם הקודמת. חשוב להבין שגם אם חייל מילואים חולה במועד הזימון, אישור רפואי מרופא פרטי לא יספיק. במקום זאת, עליו להתייצב לבדיקה אצל רופא צבאי המוסמך לשחרר אותו משירות המילואים במידת הצורך.

 

האם העונשים על נפקדות ממילואים הם חמורים?

בהחלט, העונשים למשרתי מילואים הבוחרים להיעדר משירות המילואים שלהם, יכולים להיות חמורים. כמובן, חומרת העונשים הללו משתנה בהתאם למספר גורמים, לרבות האם מדובר במקרה ראשון של נפקדות של הפרט, סוג המילואים, האם מדובר בנפקדות מצו 8 (שנחשבת חמורה יותר) ומשך ההיעדרות.

במקרים של היעדרות ממושכת – הנפקדות כאמור עשויה להיות מסווגת כעריקות ממילואים מה שעלול להביא להעמדת משרת המילואים לדין בבית משפט צבאי, ובמקרה ויורשע  בדין – לגרור מאסר, מאסר על תנאי, הורדה בדרגה, רישום פלילי במשטרה והטלת קנסות.

 

מדוע היעדרות משירות מילואים צריכה לשמש כמוצא אחרון בלבד?

היעדרות מכוונת משירות המילואים, צריכה להיחשב כמוצא אחרון בלבד, שכן העונשים על היעדרות מהמילואים יכולים להיות משמעותיים ועלולים לגרום אי נוחות משמעותית לכל הצדדים המעורבים. אם יש לכם סיבות מוצדקות שבגינן עליכם להיעדר מהמילואים, מומלץ מאוד לבחון אפשרויות חלופיות לפני שמחליטים להיעדר מהשירות. עם הפתרונות האפשריים ניתן למנות הגשת בקשה לפטור ממילואים או בקשה להפחתת תקופת השירות.

 

האם משרתי מילואים יכולים לעמוד בפני עונש על אי יצירת קשר עם יחידת המילואים שלהם?

באופן מפתיע, כן. חשוב להכיר בכך שהאחריות להגיע ליחידת המילואים מוטלת על חיילי המילואים עצמם. לכן גם אם לא נקראתם לשרת במילואים תקופה ממושכת, מומלץ לפנות באופן יזום ליחידת המילואים שלכם ולוודא שהכל תקין. זה משמש כאמצעי זהירות כדי להבטיח שלא פספסתם שום הודעה על זימון למילואים.

 

האם הצבא מתייחס באופן מקל לנפקדות ראשונה ממילואים?

בעוד שהענישה על היעדרות ראשונה משירות מילואים היא בדרך כלל קלה יחסית, ומביאה לדין משמעתי ביחידה ולמאסר על תנאי בלבד, לא כדאי להסתמך על כך באופן גורף. מומלץ להתייצב לשירות במועד שנקבע ובזמן או לבחון דרכים מקובלות לקבלת פטור או קיצור תקופת שירות המילואים. בנוסף, במקרה של נפקדות או עריקות, מומלץ מאוד להיעזר בעורך דין צבאי על מנת לוודא שאתם פועלים בתבונה במסגרת ההליך המשמעתי או השיפוטי ובכך למנוע רישום פלילי ועונשים חמורים.

 

כיצד ניתן להימנע משירות מילואים על ידי הגשת בקשה מתאימה?

אם ברצונכם לבקש פטור ממילואים כדי להימנע משירות מילואים שאינכם מסוגלים או לא מעוניינים למלא, ישנו נוהל מתאים שאתם יכולים לפעול על פיו. לשם כך ניתן להגיש בקשה מסודרת לפטור משירות מילואים. בעת מילוי הבקשה, יהיה עליכם לספק סיבות מפורטות המסבירות מדוע אינכם מסוגלים למלא את חובות המילואים שלכם באופן נקודתי או בכלל. סיבות אלו עשויות לכלול בעיות רפואיות, משפחתיות, דתיות, הריון או אי התאמה, בין היתר.

חיוני לספק סיבות מוצדקות לבקשתכם ולצרף מסמכים התומכים בעילת השחרור המדווחת, יחד עם הבקשה שלכם. כדי להבטיח את הסיכויים הטובים ביותר שתתקבל בקשתכם, מומלץ להתייעץ עם עורך דין צבאי שיוכל ללוות אתכם בתהליך ולסייע לכם עד לקבלת הפטור המיוחל.

 

לסיכום: זקוקים לפטור ממילואים? התייעצו עם עורך דין צבאי והימנעו מנפקדות שתפגע בזכויותיכם

בקשת פטור ממילואים היא עניין משמעותי. גם אם כבר סיימתם את השירות הסדיר והשתחררתם לפני שנים, למילואים עדיין יש חשיבות בהיבטים שונים. כדי להבטיח שאתם מנווטים את המצב כראוי, מומלץ לפנות לעו"ד צבאית מנוסה, כמו "המסייעת", שתוכל לספק לכם הכוונה בתהליך, ליידע אתכם לגבי האפשרויות הקיימות במצבכם ולסייע לכם בטיפול בהסדרת שירות המילואים שלכם בצורה יעילה ומהירה יותר.

למידע נוסף על טיפול בנפקדות ממילואים והגשת בקשה לפטור מהשירות – פנו למשרדנו כעת.

חיילי מילואים שאינם ממלאים את חובת המילואים שלהם עלולים לעמוד בפני הליכים משמעתיים, לרבות פעולות ענישה הננקטות במסגרת יחידתם. במקרים חמורים יותר, אם חייל מילואים נעדר משירות יותר מ-21 יום, הוא יכול להיחשב כעריק ועלול לעמוד לדין פלילי בבית משפט צבאי. העונשים יכולים לנוע ממאסר על תנאי ועד הורדה בדרגה, רישום פלילי במשטרה, מאסר בפועל וקנסות. חומרת ההשלכות תלויה בגורמים כמו משך ההיעדרות ונסיבות העבירה.

על פי חוק שירות ביטחון, בעת שליחת צו מילואים בדואר רשום, חלה חובה על חייל המילואים להתייצב לשירות במועד הנקוב, ללא קשר אם קיבל את הצו או עדכן את כתובתו מול הרשויות הצה"ליות. אי ציות לצו עלול להוביל להליך משמעתי, לאישומים פליליים אפשריים ולעונשים כבדים. מכאן שחיילי מילואים צריכים להתייצב לשירות או לנקוט בפעולות מקובלות, כגון פנייה למפקדים כדי לדון בדחיה אפשרית של מועד ההתייצבות, קיצור שירות המילואים או קבלת פטור.

חשוב להתייעץ עם עורך דין צבאי אם מתמודדים עם בעיות כלשהן הקשורות לשירות במילואים כדי להבטיח שננקטות פעולות נכונות שיסייעו במניעת השלכות משפטיות. עורך דין צבאי, הבקיא במשפט הצבאי, יכול לספק עצות חשובות, ליידע אנשים על האפשרויות העומדות בפניהם ולהדריך אותם בהליכים המשפטיים הנכונים. בכוחו לעזור להבטיח שכל הצעדים הדרושים יינקטו כדי להגן על זכויותיו של משרת המילואים ולעזור לו להימנע מהאשמות פליליות פוטנציאליות או עונשים כבדים.

חיילי מילואים המעוניינים לקבל פטור ממילואים יכולים להגיש בקשה לקבלת פטור. בקשה זו צריכה לכלול סיבות תקפות הנתמכות במסמכים רלוונטיים, כגון סיבות רפואיות, משפחתיות, דתיות או סיבות הקשורות להריון ועוד. רצוי להתייעץ עם עורך דין צבאי על מנת לוודא שהבקשה ערוכה בצורה נכונה שמגדילה את הסיכויים לקבל את הפטור המיוחל.

מאמרים נוספים בנושא
עונש על נפקדות ממילואים
עונש על נפקדות ממילואים

מדי שנה, אלפי חיילי מילואים נקראים להתייצב לשירות בן מספר ימים או שבועות, כדי לתגבר את כוחות הסדיר ולאייש תפקידים חיוניים. אולם, לא תמיד חיילי

עונש על נפקדות מהצבא
עונש על נפקדות מהצבא

נפקדות מהצבא היא מצב מורכב ובעייתי שיכול להוביל להשלכות משמעותיות עבורכם כחיילים. במאמר זה נסביר לעומק את משמעות המונח "נפקדות", נסביר על ההשלכות הנלוות אל

ייצוג משפטי בגין נפקדות

במצב של נפקדות מהצבא, חלק ניכר מהחיילים עלולים למצוא עצמם בעימות מול מערכת המשפט הצבאית בלי הכנה מוקדמת. במקרים אלו ייצוג משפטי בגין נפקדות יכול

צו 8 בזמן מלחמה

ישראלים רבים נקראים לשרת בכוחות המילואים בימים קשים אלו, כחלק מגיוס החירום הלאומי המתבצע על רקע מלחמת "חרבות ברזל". עקב כך, רבים פונים אל משרדנו

ביטול צו 8

שירות המילואים הוא נדבך מרכזי בהגנת מדינת ישראל, המסתמך על אזרחים שסיימו את שירותם הצבאי הסדיר ועדיין כשירים ומסוגלים להיקרא לדגל בעת הצורך. עם זאת,