נפקדות מהצבא

חיילים רבים אינם בטוחים מה נחשב כנפקדות ומהן השלכותיה. אולם לנפקדות עלולות להיות השלכות בעייתיות מאוד עבור החייל ולכן את המדריך להלן נקדיש לסקירת הנושא לעומק. מה פשר המושג "נפקדות מהצבא" מבחינת הדין הצבאי? מהן ההשלכות עבור הנפקד והאם יש מה לעשות כדי לצמצם אותן במידה ונתפסתם? כל התשובות לכל השאלות החשובות הללו – בשורות הבאות.

 

מה פשר המושג "נפקדות מהצבא"?

נפקדות היא מונח שלישותי בהקשר הצבאי, המתייחס לעבירה שביצע חייל שנעדר משירותו הצבאי ללא היתר מתאים לכך. את יסודו של מושג הנפקדות ניתן למצוא בסעיף 94 לחוק השיפוט הצבאי משנת 1955. לפי סעיף זה, "עבירת העדרות מהשירות ללא רשות" מסווגת כנפקדות.

 

הבנת משמעות הנפקדות בצה"ל: מבט מקרוב

בצבא ההגנה לישראל, להיעדרויות יש משמעות מכרעת. הכוונה היא למעשה שכל חייל הנעדר מבסיסו או יחידתו ללא אישור מתאים, עומד בפני סנקציות ואף עלול להיות מסווג כעריק אם ייעדר לפרק זמן ארוך יותר. בידול זה נקבע במסגרת הצבא כדי להתייחס לשתי עבירות אלו בנפרד, תוך הכרה בעריקות כפשע חמור יותר.

ההיעדרות של החייל במקרה של נפקדות, היא היעדרות למשך פרק זמן מוגבל. זוהי הבחנה חשובה המפרידה בין חיילים נעדרים לעריקים וקובעת כיצד יש להתייחס לכל קבוצה. ככלל, "נפקדות מהצבא" מטופלת באופן מקל יותר מעריקות מהצבא ולכן חשוב להבין את ההבדלים בין השתיים, שעליהם נפרט עוד בהמשך.

מאחר וכל היעדרות שלא ברשות מהצבא נחשבת מבחינת הדין הצבאי לנפקדות, שבהמשך אף עלולה להפוך לסטטוס של עריקות, חשוב תמיד ליידע את המפקדים ביחידתכם על כל היעדרות מתוכננת (או ספונטנית) שלכם. רק כך תוכלו להגן על עצמכם מפני ההשלכות הבעייתיות שהגדרתכם כנפקדים יכולה לגרור. הדבר נכון בין אם אתם נעדרים מהיחידה למספר שעות בלבד או למשך ימים שלמים ולבטח כשמדובר בתקופה ארוכה יותר.

 

מהן ההשלכות הפוטנציאליות של נפקדות מהצבא?

כשחייל נעדר ללא רשות, הדבר נחשב כעבירה, המובילה לפתיחת הליך משמעתי. במקרים כאלה, החייל צפוי לעמוד למשפט המנוהל על ידי קצין המוסמך להטיל עליו עונש משמעתי. חומרת הענישה תשתנה בהתאם לגורמים כמו נסיבות הנפקדות, מצבו האישי של החייל, משך הנפקדות ושיקול דעתו של הקצין. העונש המקסימלי שניתן להטיל הוא 35 ימי מאסר. עם זאת, ישנם מקרים בהם המפקד רשאי לבחור בתקופת כליאה קצרה יותר, בהתחשב בחומרת העבירה.

 

מתי מתערבים לוכדי עריקים?

ברגע שחייל בשירות סדיר נפקד למשך 21 ימים, או שחייל מילואים נפקד למשך 15 ימים, הסיווג שלהם משתנה, והם מוגדרים רשמית כעריקים. בשלב זה מועבר התיק למדור עריקים, שם מעורבת המשטרה הצבאית. בשלב זה מופעלים לוכדי עריקים על מנת לטפל במצב.

חשוב לציין שעיתוי ההתערבות של המשטרה הצבאית עשוי להשתנות. במקרים מסוימים, פעולות עשויות להתבצע במהירות בעקבות סיווג החייל כעריק, בעוד שבמקרים אחרים התהליך עשוי להתקדם בצורה הדרגתית יותר. לכן, חשוב לא לקפוץ למסקנות נמהרות אם המשטרה הצבאית לא תגיע תוך יום או מיד לאחר הסיווג שלכם כעריקים.

 

מקרים שבהם לא ניתן טיפול רפואי צבאי עקב נפקדות

במקרה של עריק שנשאר נעדר למשך יותר מ-60 ימים, זכאותו לקבל טיפול רפואי מהצבא נשללת בדרך כלל, אלא אם קיימות נסיבות חריגות המחייבות טיפול רפואי מיידי. חשוב שהעריק יהיה מודע לכך שגם כאשר יפנה לקבלת טיפול רפואי, הוא עדיין יסווג בתור עריק או נפקד עד למעצרו.
כפי שניתן להסיק, ההשלכות על החייל עשויות להיות מרחיקות לכת, ולהוביל לתוצאות בעייתיות מאוד עבורו בהיבטים שונים של שירותו הצבאי ואף באזרחות.

 

האם יש משמעות למשך הנפקדות מבחינת הטיפול המשמעתי?

בעת הערכת חומרת הנפקדות של חייל, הצבא לוקח בחשבון את משך נפקדותו, כלדקמן:

 

נפקדות קצרה של עד 24 שעות

במקרה של היעדרויות של עד 24 שעות, החייל נתון בדרך כלל להליכים משמעתיים בלבד הנערכים בהתאם לדיני המשמעת של צה"ל.

עם זאת, קיימות הנחיות מוגדרות מראש לגבי מעמדו של החייל. כך למשל, ניתן לקבוע בוודאות כי משכורתו הצבאית לא תעוכב עקב נפקדות של עד 24 שעות. פירושו שהלכה למעשה, קיימות מגבלות ברורות על הפעולות המשמעתיות שניתן להטיל על החייל בגין עבירות מסוג זה. מגבלות אלו נועדו לספק ביטחון לחיילים רבים שעלולים להיות מודאגים מההשלכות שעלולות להיווצר בעקבות סיום נפקדותם הקצרה.

 

מה קורה במקרה של נפקדות ליותר מ-24 שעות?

במצבים בהם הנפקדות עולה על 24 שעות, ההשלכות המשמעתיות צפויות להיות חמורות יותר. החייל יהיה נתון להליכים בהתאם לחוק השיפוט הצבאי, ובמקרים רבים ייגזר עליו עונש מאסר לפרק זמן מסוים, על בסיס משך הנפקדות.

חשוב לקחת בחשבון שנפקדות העולה על 24 שעות עלולה לגרום להקפאת המשכורת הצבאית של החייל ולדרישה מהחייל להשלמת ימי פז"מ שהוחמצו. השלכות אלו מתווספות לעונש שייקבע לנפקד על ידי קצין המשמעת.

יתרה מכך, לאחר תקופה של 21 יום, החייל יסווג כעריק, ואילו עבור חיילי מילואים סיווג זה מתרחש לאחר 15 ימים בלבד. חשוב לציין כי ברגע שחייל מוגדר כעריק, ההשלכות המשמעתיות והמשפטיות הופכות לחמורות משמעותית, ועלולות להשפיע על משך המעצר ועל היכולת של החייל להמשיך ולשרת ביחידה הנוכחית שאליה שובץ.

 

השפעותיה של הנפקדות על מעמדו של החייל בצה"ל

בנוסף להשלכות הנפקדות שנדונו לעיל, חיוני שחיילים נפקדים או עריקים יהיו מודעים להשלכות פוטנציאליות נוספות שמעשיהם עלולים לגרור. אחת ההשפעות המשמעותיות של מעשים אלו, היא הסבירות להעברת החייל ליחידה פחות יוקרתית או ליחס שלילי כלפי החייל מגורמי צבא שונים. זה נובע מהסיווג של החייל כגורם בעייתי הנוטה להתנהגות שלילית.

בהתחשב בנסיבות אלו, חשוב להבין היטב את כל ההשלכות האפשריות לפני קבלת ההחלטה להיעדר ולנסות לפתור את בעיותיכם בערוצים המקובלים.

 

מה יכול לעשות נפקד שכבר הפך לעריק?

אם אתם כבר מסווגים כעריקים ומשפט צבאי עומד להתנהל כנגדכם, חשוב לדעת שישנן פעולות שתוכלו לנקוט כדי להפחית את חומרת ההשלכות. הצעד המתאים ביותר במקרים של עריקה ממושכת הוא להיעזר בעורך דין צבאי מנוסה, בעל ידע נרחב בחוקי העריקה בדין הצבאי.

ישנם עורכי דין רבים בארץ הידועים במומחיותם בטיפול במצבים כאלה. עורך דין מנוסה יכול להדריך אתכם בהליך המשפטי בצורה יעילה יותר. לכן, אם אתם מוצאים את עצמכם במצב בעייתי כנפקדים שכבר סווגו כעריקים בצבא, אל תאבדו תקווה. חפשו עורכי דין צבאיים שיוכלו להעניק לכם את הסיוע הדרוש להגנה על זכויותיכם.

עו"ד צבאי יוכל להעריך באופן אישי את הנסיבות הספציפיות של היעדרותכם ובמידת הצורך לפנות לייעוץ מאנשי מקצוע רפואיים או בתחום בריאות הנפש כדי לסייע להפחית את חומרת האישומים והענישה כנגדכם.

אל תירדמו בשמירה על זכויותיכם!

אל תירדמו בשמירה על זכויותיכם!

כאשר אתם מתמודדים עם מצב של נפקדות או עריקות בצבא, חיוני לאסוף ולתעד כל ראיה או מידע תומך שיכול לעזור להציג את המקרה שלכם באור חיובי יותר. זה עשוי לכלול תיעוד של תקשורת עם המפקדים שלכם, תיעוד רפואי או כל מסמך רלוונטי אחר המספק הקשר לנפקדותכם. על ידי שמירה על תיעוד מקיף של אירועים שעברתם והובילו לצורך שלכם להיעדר מיחידתכם בצבא, אתם יכולים בסבירות גבוהה, לחזק את עמדתכם ולספק לה הסבר מתקבל יותר על הדעת כאשר מצבכם ייבחן מול הרשויות הצבאיות. בנוסף לכך, מומלץ ביותר להיעזר בשירותיו של עורך דין צבאי מנוסה בתיקי נפקדות ועריקות, המתמחה בסיוע לחיילים הניצבים בפני הליך משפטי בבתי הדין הצבאיים. עו"ד צבאיים יכולים לספק לחיילים במצב כזה הדרכה שלא תסולא בפז, להעריך את קיומה של הצדקה לביטול האישומים או הפחתת סעיפי האישום, ולתכנן את דרך הפעולה הטובה ביותר כדי להגן על זכויותיכם תוך מיתון ההשלכות הפוטנציאליות של המעשה המיוחס לכם. זכרו: הצגת ראיות המסבירות והמצדיקות במידה רבה את ההיעדרות שלכם וגיבוש קו הגנה יעיל בעזרת עו"ד צבא מנוסה, יכולים לשפר משמעותית את הסיכויים שלכם להגיע לתוצאה חיובית יותר למרות הנסיבות הבעייתיות לכאורה.

.

לסיכום

הבנת חומרת הנפקדות והעריקות בצבא חיונית עבור אנשים המתמודדים עם מצבים כאלה. על ידי פניה לסיוע משפטי, במקרים רבים אפשר לצמצם את ההשלכות הפוטנציאליות של הרשעה בנפקדות  ולהגן על האינטרסים שלכם בשירות הצבאי ובעתידכם האזרחי כאחד. "המסייעת" – עו"ד צבאית מנוסה, כאן כדי לספק לכם את הסיוע המקצועי שאתם צריכים, ולעזור לכם למצוא הפתרון הטוב ביותר האפשרי להגנה על זכויותיכם. אל תהססו לפנות למשרדנו לסיוע.

מאמרים בנושא נפקדות מהצבא

ייצוג משפטי בגין נפקדות

במצב של נפקדות מהצבא, חלק ניכר מהחיילים עלולים למצוא עצמם בעימות מול מערכת המשפט הצבאית בלי הכנה מוקדמת. במקרים אלו ייצוג משפטי בגין נפקדות יכול

נפקדות ממילואים
נפקדות ממילואים

חלק מהאנשים מאמינים בשוגג שאם לא יגיעו למילואים לא יהיו לכך השלכות לגביהן. אולם הלכה למעשה, נפקדות ממילואים, שלא בשונה מנפקדות משירות חובה, נחשבת לעבירה