משחקים בנשק – שימוש בלתי חוקי בנשק בצה"ל

"משחקים בנשק" – שימוש בלתי חוקי בנשק בצה"ל, נחשבים כעבירות חמורות בדין הצבאי, אשר בכוחן להוביל להטלת עונש כבד על חיילים המורשעים בהן, כולל עונשי מאסר בפועל. ההליך המשפטי במקרים של עבירות נשק ומשחקים בנשק בצה"ל, הוא תהליך מורכב ומטלטל עבור הנאשם. כשהדבר מתרחש, חיילים רבים מוצאים עצמם במצב של חוסר ודאות וחרדה לגבי עתידם הצבאי והאזרחי. אי לכך, ייצוג משפטי נאות ומקצועי בידי עורך דין צבאי מנוסה, הוא הכרחי עבור חייל הנאשם בעבירות אלו. ייצוג זה חיוני על מנת להבטיח את זכויות הנאשם, להפחית את תחושת חוסר הוודאות שלו ולסייע לחייל להתמודד עם ההליך המשפטי המורכב הצפוי לו.

 

על ההשלכות הצפויות לחייל שייתפס בביצוע "משחקים בנשק" – שימוש בלתי חוקי בנשק בצה"ל

חיילי צה"ל נושאים נשק כחלק מתפקידם ומחויבים להפעיל שיקול דעת ומשמעת בשימוש בו. למרות זאת, לעתים קרובות מתרחשות בצבא עבירות נשק שונות כגון הפקרת נשק, שימוש בלתי מורשה בנשקים ומשחק בנשק. עבירות אלה חמורות ביותר ועלולות לגרור ענישה פלילית קשה.

הבשורה המעודדת בהקשר זה הינה כי עורך דין צבאי מנוסה יכול לספק לחייל הנאשם בעבירות "משחקים בנשק" – שב"ח בנשק בצה"ל, ייעוץ וייצוג משפטי הולם, על מנת לשמור על זכויותיו, להקל את עונשו ולהגדיל את סיכוייו לפסק דין חיובי. יתרה מכך, ייצוג משפטי יעיל חיוני גם להמשך שירותו של החייל בצבא וגם להגנה על עתידו האזרחי.

 

הגדרה משפטית של נשק על פי הדין הצבאי

הדין הצבאי מגדיר נשק באופן רחב וכוללני. המונח נשק אינו מתייחס רק לנשק עצמו אלא גם לכל חלק, אביזר או פריט הקשור אליו. כלומר, ההגדרה כוללת את הנשק עצמו, מחסניות וכדורים, אמצעי כוונון וירי, חלקי חילוף וניקוי וכן חומרי נפץ, רימונים ואמצעי לחימה אחרים.

הבנת ההגדרה המשפטית הרחבה של נשק חיונית על מנת למנוע את הפרת הדין הצבאי בנושא זה. כאמור לעיל, מגוון גדול של פריטים נכללים בה ועבירה הקשורה אליהם עלולה להיחשב כעבירת נשק, שהרשעה בה יכולה להביא למאסרו של החייל.

 

עבירות נשק חמורות המובילות לענישה בצה"ל

קיימות מספר עבירות נשק המוגדרות כחמורות במיוחד על פי החוק הצבאי ועלולות להוביל לענישה מחמירה:

 • הוצאת נשק ללא רשות – עבירה זו של הוצאת נשק מחזקת צה"ל ללא היתר, מסכנת את ביטחון המדינה ועונשה המרבי הוא עד 15 שנות מאסר.
 • שימוש בלתי חוקי בנשק – כולל ירי ללא אישור, סיכון חיים ועוד. העונש המרבי הוא עד 3 שנות מאסר.
 • משחקים בנשק – עבירה העלולה להסתיים באסון ושעונשה עד 3 שנות מאסר.
 • מסחר בנשק – העברה או מכירת נשק לגורמים לא מורשים. עבירה חמורה שעונשה עד 15 שנות מאסר.
 • הפקרת נשק – השארת נשק ללא השגחה. העונש המרבי הוא עד 3 שנות מאסר.

עינינו הרואות כי עבירות נשק הן עבירות חמורות ביותר מבחינת המערכת הצבאית, העלולות לגרור ענישה כבדה. על כן, אם אתם נחשדים בביצוע עבירות נשק בצבא, חיוני להיוועץ בעורך דין צבאי מקצועי בהקדם האפשרי.

המסייעת - משרד עורך דין צבאי
סיוע משפטי מוביל בתחום הצבאי
לייעוץ חייגו:
072-372-6708
Asset 17 (2)

 

הגדרת עבירת משחקים בנשק וחומרתה בדין הצבאי

עבירת "משחקים בנשק", מוגדרת כשימוש בנשק שלא למטרות צבאיות, כדוגמת:

 • כיוון הנשק לעבר אדם
 • ירי לא מוצדק באוויר או לכיוון אקראי
 • הנפת הנשק כצעצוע או משחק
 • שימוש בנשק להטרדה או אלימות

בראי החוק הצבאי, זוהי עבירה חמורה מאוד שעונשה עד 3 שנות מאסר, מאחר והיא עלולה להסתיים בפציעה או מוות.

 

מה צפוי לחייל בהליך המשפטי בעקבות משחקים בנשק או שימוש בלתי חוקי בנשק בצה"ל?

ההליך המשפטי מתחיל בחקירת מצ"ח (משטרה צבאית חוקרת) שבה ייבחן האירוע וממשיך בהגשת חומר החקירה לבית הדין הצבאי.

בבית הדין הצבאי, מתנהל ההליך המשפטי כדלקמן:

 1. הגשת כתב אישום מפורט נגד החייל
 2. מתן זכות לחייל להגיש כתב הגנה ולטעון לחפותו
 3. שלב ההכרעה בו בית הדין קובע האם החייל אשם או זכאי
 4. במקרה של הרשעה, גזירת העונש לחייל, על ידי בית הדין

בכל שלב רשאי החייב להיות מלווה על ידי עורך דין צבאי שיגן על זכויותיו וינהל את ההליך המשפטי בעבורו מול רשות התביעה הצבאית.

 

חשיבות ייצוג משפטי לחיילים בעבירות "משחקים בנשק" – שימוש בלתי חוקי בנשק בצה"ל

משפטי צבאי הוא תחום מורכב, וכל טעות עלולה להוביל להשלכות חמורות. בהתאם לכך, ייצוג משפטי לחיילים המואשמים בעבירות נשק בצבא, הוא הכרחי על מנת להבטיח תהליך הוגן ומיצוי של זכויות הנאשם.

עורך דין צבאי מקצועי ילווה את התיק מתחילתו ויספק לחשוד בעבירת נשק בצבא או לנאשם, ייעוץ ראשוני, סיוע בחקירת האירוע, עזרה בבדיקת ראיות, הכנה לחקירה במצ"ח ואף ייצוג בבית הדין הצבאי – ככל שיוגש נגד החייל כתב אישום צבאי.

מטרת הייצוג היא להבין את גרסת החייל, לבחון את הראיות נגדו, להכין טיעונים משפטיים הולמים ולייצג אותו בצורה הטובה ביותר מול רשות התביעה הצבאית.

לאור חומרת העבירה בראי החוק הצבאי ובכלל ובהתחשב ברף הענישה ההתחלתי הגבוה בצידה, ייצוג משפטי מקצועי חיוני על מנת למצות את זכויות הנאשם ולהשיג את תוצאות ההליך המיטביות עבורו.

 

לסיכום

עבירות  "משחקים בנשק" – שימוש בלתי חוקי בנשק בצה"ל לסוגיו, הן עבירות חמורות ביותר בחוק הצבאי, העלולות לגרור ענישה כבדה כולל מאסר בפועל לחייל שיורשע בביצוען.

לכן חיוני כל כך לפנות כבר עם התעורר החשדות כנגד החייל ומעצרו בידי משטרה צבאית, אל משרד עורך דין צבאי מקצועי ומיומן, אשר יוכל להעניק ייעוץ וייצוג משפטי איכותי לחשוד ולהגן על זכויותיו.

הייצוג כולל ליווי משפטי בכל שלבי התיק – החל מחקירת מצ"ח, הגשת כתב הגנה, וכלה בייצוג בבית הדין הצבאי במידה והתיק יגיע לשלב הגשת כתב אישום כנגד החייל. מטרת הייצוג היא מתן סיוע משפטי מיטבי לחייל על מנת להקל ככל הניתן את עונשו של החייל או אף לזכותו מאשמה.

לסיכום, בין אם נעצרתם על ידי המשטרה הצבאית, זומנתם לחקירה במצ"ח או שאתם כבר עומדים לדין צבאי בגין עבירות נשק – זה הזמן ליצור קשר עם עו"ד צבאית "המסייעת" – ויפה שעה אחת קודם.  זכרו כי זוהי זכותכם החוקית לקבל ייעוץ משפטי מקצועי מגורם חוץ צבאי.

משרד עורכת דין צבאית "המסייעת", מעניק שירותי ייעוץ משפטי איכותי ומקצועי לחיילים בשירות חובה ובשירות קבע כאחד, וישמח לסייע גם לכם להבין את זכויותיכם ולקבל את ההגנה המשפטית הטובה ביותר.

אל תתמודדו עם זה לבד – צרו קשר עם "המסייעת" עוד היום.

מאמרים נוספים בנושא
ועדת סמים בצה"ל

ועדת סמים בצה"ל היא גוף ייחודי המהווה גורם משמעותי בהבטחת כשירות החיילים המשרתים בצבא. הוועדה, הפועלת במסגרת מיט"ב (אכ"א), דנה במקרים של חיילים שהורשעו בעבירות

סגירות תיקים בהסדרים בצה"ל

בצה"ל פועלת מערכת משפטית עצמאית לטיפול בעבירות של חיילים. כאשר חייל עובר על החוק במהלך השירות, בדרך כלל הוא יישפט בבית הדין הצבאי. עם זאת,

הוצאת נשק מרשות הצבא

הוצאת נשק מרשות הצבא מהווה עבירה חמורה הנחשבת להפרת אמון מצד אחד, ולסיכון ביטחוני מצד שני. במאמר זה נסקור את הרציונל העומד מאחורי הענישה המחמירה