ייצוג חיילים בעבירות נשק ומשחקים בנשק

עבירות נשק ומשחקים בנשק הן עבירות חמורות מבחינת הדין הצבאי, שיכולות לגרור עונשים כבדים לחייל שיורשע בביצוען, לרבות מאסר בפועל. ההליך המשפטי בעבירות אלו הוא מורכב כשלעצמו, ובמסגרתו – חיילים רבים עשויים למצוא את עצמם במצב של חוסר ודאות וחוסר ביטחון לגבי עתידם הצבאי והאזרחי כאחד. לכן ייצוג חיילים בעבירות נשק ומשחקים בנשק בידי עו"ד צבאי מיומן, הוא קריטי לחייל הנאשם בעבירות מסוג זה.

 

על הצורך בייצוג חיילים בעבירות נשק ומשחקים בנשק בצה"ל

צה"ל הוא צבא חמוש, והחיילים המרכיבים אותו נדרשים להחזיק בנשק ולדעת להשתמש בו באופן מקצועי. עם זאת, לעיתים מתרחשות בקרב חיילי צה"ל עבירות נשק, כגון הפקרת נשקים או הוצאת נשק מרשות הצבא, שימוש בלתי חוקי בנשק או משחק בנשק. עבירות אלו הן חמורות מבחינה משפטית, ועשויות לגרור עונשים כבדים, לרבות עונשי מאסר. החדשות המעודדות הן שעורך דין צבאי מנוסה יוכל לספק לחייל את הייעוץ והסיוע המשפטיים הדרושים לו כדי להגן על זכויותיו ולהגדיל את סיכוייו לקבל פסק דין לטובתו.

 

אילו עבירות נשק בצבא מובילות להעמדה לדין וענישה מחמירה?

החוק הצבאי מגדיר מספר עבירות נשק מרכזיות שעשויות להביא להעמדת החייל לדין ומתן עונש כבד במקרה של הרשעתו:

 • הוצאת נשק מרשות הצבא – עבירה זו מתרחשת כאשר חייל מוציא נשק מתחומי הצבא ללא היתר. העונש על עבירה זו הוא עד 15 שנות מאסר.
 • שימוש בלתי חוקי בנשק – עבירה זו מתרחשת כאשר חייל משתמש בנשק באופן המנוגד לחוקי הצבא. שימוש בלתי חוקי בנשק יכול לכלול ירי ללא אישור, משחק בנשק, כיוון נשק על אדם, ירי בבעלי חיים וכו'. העונש על עבירה זו הוא עד 3 שנות מאסר.
 • משחק בנשק – משחק בנשק הוא עבירה חמורה, שיכולה להוביל לפציעה או מוות. העונש על עבירה זו הוא עד 3 שנות מאסר.
 • סחר בנשק – עבירת סחר בנשק בצה"ל היא עבירה חמורה במיוחד שיכולה לגרור עונש של עד 15 שנות מאסר. היא כוללת מכירת, מתן או העברת נשק או תחמושת לאדם לא מורשה.
 • הפקרת נשק – עבירת הפקרת נשק בצה"ל היא עבירה חמורה שיכולה לגרור עונש של עד 3 שנות מאסר. היא כוללת השארת נשק או תחמושת ללא השגחה או הענקתם לאדם לא מורשה.

כפי שלבטח כבר הבנתם, עבירות נשק הן עבירות חמורות מבחינת החוק הצבאי (ולא רק), וככאלו הן עשויות לגרור עונשים כבדים, לרבות עונשי מאסר בפועל. לכן קריטי לפנות להתייעצות משפטית מקצועי עם עו"ד צבאי טוב, בהקדם האפשרי עם זימונכם לחקירת מצ"ח בנושא.

 

מה ההגדרה המשפטית לנשק מבחינת הדין הצבאי בצה"ל?

כדי להימנע מאישומים בעבירות נשק בצבא, חשוב להכיר את ההגדרה המשפטית של נשק על פי החוק הצבאי. על פי הדין הצבאי, כנשק נחשבים גם כלי הנשק כשלעצמו, וגם החלקים והאביזרים הנלווים אליו, לרבות פריטים נוספים, כדוגמת חומרי נפץ, תחמושת או ציוד לחימה מסוגים אחרים.

הגדרה זו חשובה להבנה, מכיוון שהיא יכולה להשפיע על אופי העבירות שבהן חייל עשוי להיות מואשם וחומרת העונש שיקבע עבורו.

המסייעת - משרד עורך דין צבאי
סיוע משפטי מוביל בתחום הצבאי
לייעוץ חייגו:
072-372-6708
Asset 17 (2)

 

מהי עבירת משחקים בנשק?

עבירת משחקים בנשק היא עבירה חמורה, שיכולה לגרור כאמור, עונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. העבירה מוגדרת בסעיף 85 לחוק השיפוט הצבאי, הקובע כי משחק בנשק הוא כל פעולה שבה חייל משתמש בנשק באופן שאינו למטרות צבאיות, כגון:

 • כיוון הנשק כלפי אדם
 • ירי באוויר או בכיוון לא מוגדר
 • משחק עם הנשק כצעצוע
 • שימוש בנשק למטרות אלימות או הטרדה

העונש על עבירת משחקים בנשק הוא חמור, מכיוון שהיא עלולה להוביל לפציעה או מוות.

 

מה המשמעות של ייצוג חיילים בעבירות נשק?

ייצוג חיילים בעבירות נשק ומשחקים בנשק הוא תחום מורכב, הדורש ידע משפטי נרחב וניסיון רב בתחום המשפט הצבאי. לכן רק עורך דין צבאי מיומן יוכל לסייע לחייל להבין את זכויותיו ולנהל את ההליך המשפטי בצורה הטובה ביותר.

השלבים המרכזיים בתהליך העבודה עם עו"ד בתיקי עבירות נשק, הם כדלקמן:

 1. ייעוץ משפטי ראשוני
 2. חקירת האירוע
 3. בדיקת ראיות
 4. הכנה לחקירת מצ"ח
 5. הכנת טיעונים לבית הדין הצבאי
 6. ייצוג החיל בבית הדין הצבאי

בקיצור, ייצוג משפטי מקצועי הוא חיוני לחייל הנאשם בעבירת נשק. עורך דין צבאי מיומן יוכל לסייע לחייל להבין את זכויותיו, לבחון את הראיות נגד החיל ולהכין טיעונים יעילים לבית הדין, ככל שיוגש כתב אישום נגדו.

 

כיצד מערכת המשפט בצה"ל מתייחסת אל עבירות נשק בצבא?

שימוש בנשק באופן לא אחראי וללא ההיתרים הנדרשים לכך, הוא מסוכן מאין כמוהו, ויכול לגרום לנזק בלתי הפיך לחייל ולזולתו, עד כדי פציעה חמורה או מוות. מכאן מגמת ההחמרה של הצבא עם חיילים הנאשמים בעבירות אלו. עוד חשוב לדעת שעבירות נשק הן עבירות פליליות, ולכן הם יכולות לגרור רישום פלילי שילווה את החייל גם באזרחות, לצד עונשים כבדים, לרבות מאסר בפועל.

 

איך נראה ההליך המשפטי עבור חיילים הנאשמים בעבירות נשק ומשחקים בנשק?

ההליך המשפטי בעבירות נשק מתחיל בחקירה של המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח). לאחר החקירה, מצ"ח מעבירה לרוב את תיק החקירה לבית הדין הצבאי.

ההליך המשפטי בבית הדין הצבאי כולל את השלבים העיקריים הבאים:

 • הגשת כתב אישום: החיל מואשם בעבירה במסגרת כתב אישום המוגש נגדו.
 • הגנה: החיל מקבל הזדמנות להציג את טענות הנגד שלו.
 • הכרעה: בית הדין הצבאי מכריע האם החיל אשם או לא אשם בסעיפי האישום שיוחסו לו.
 • גזר דין: אם החיל הורשע בעבירה, בית הדין הצבאי גזר עליו עונש.

 

לסיכום

במאמר זה למדנו כי עבירות נשק ומשחקים בנשק הן עבירות חמורות שיכולות לגרור עונשים כבדים, לרבות מאסר בפועל. ייצוג משפטי מעו"ד צבאי מיומן הוא קריטי לחייל הנאשם בעבירות אלו. עורך דין צבאי מנוסה יוכל לספק לחייל את הייעוץ והסיוע המשפטיים הדרושים לו כדי להגן על זכויותיו ולהגדיל את סיכוייו לקבל פסק דין מקל.

אם אתם חשודים או נאשמים בעבירת נשק או משחקים בנשק, חשוב לפנות לייצוג משפטי של עורך דין צבאי מיומן בהקדם האפשרי. עורכת דין צבאית "המסייעת" מעניקה ייעוץ משפטי לחיילים בכל הארץ בנושאי נשק ומשחקים בנשק. צרו קשר עוד היום עם משרדנו כדי לקבוע פגישת ייעוץ ולהתמודד עם המצב בצורה היעילה ביותר.

מאמרים נוספים בנושא
אמצעי חקירה סמויים במצ"ח

לעיתים, במסגרת הליכי חקירה שמתנהלים בצבא, ננקטים אמצעי חקירה סמויים במצ"ח. השאלה היא כיצד להימנע מלהסתבך ולהיעצר או להיות מורשעים בתיק פלילי, עקב חקירה סמויה

חיפוש בבתים של חיילים

המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) מוסמכת לערוך חיפוש בבתים של חיילים, בכפוף לצו בית משפט. מקרים אלה לרוב מתרחשים כשנפתחת חקירה נגד החייל המסוים, וסביר שאותו

בדיקות פוליגרף בצה"ל

בדיקת פוליגרף אינה מוגבלת רק לפושעים מסוכנים או לסרטי מתח כפי שנדמה לרובנו. ייתכן שתידרשו לבצע בדיקה זו במהלך שירותכם הצבאי, בין אם במסגרת הליך