ייצוג בתיקי זיוף גימלים בצה"ל

אם זומנתם לחקירה במשטרה צבאית בחשד לזיוף גימלים (ימי מחלה צבאיים) או אם אתם עומדים בפני הליך משפטי בצבא עקב אישומים בזיוף גימלים, המדריך הבא נכתב במיוחד עבורכם ובו נפרט מתי מומלץ לפנות לייצוג בתיקי זיוף גימלים בצה"ל, מה חשיבות הדבר למניעת השלכות בשירות הצבאי ובאזרחות ובאילו דרכים עו"ד צבאי יכול להגן עליכם במצב העניינים המורכב שאליו נקלעתם.

 

מתי מומלץ לפנות לייצוג בתיקי זיוף גימלים בצה"ל?

לעיתים, חקירות נפתחות כנגד חיילים בצבא עקב חשד לזיוף גימלים, ביוזמת מפקדיהם או גורמים שלישותיים שמגישים תלונה כנגד החייל למצ"ח, או ביוזמת רופא היחידה לאחר שמתעורר חשד כי הגימלים שהחייל הציג מזויפים. כמו כן, ניתן לפתוח בחקירה במצ"ח על סמך מידע מודיעיני שהגיע לידי המשטרה הצבאית בנוגע לחייל שמזייף גימלים. מידע מודיעיני זה עלול לעורר חשד כי החייל מעורב בזיוף, רכישה או מכירת גימלים מזויפים לחבריו החיילים. אם הגעתם לכל אחד מן המצבים הללו, מומלץ למהר ולפנות לעו"ד צבאי לקבלת ייצוג בתיקי זיוף גימלים בצה"ל.

 

לידיעתכם: ייצוג בתיקי זיוף גימלים בצה"ל חיוני למניעת השלכות באזרחות

כאשר חיילים בצבא עוסקים בזיוף גימלים, הדבר נתפס בחומרה ועלול להביא לפתיחת חקירה פלילית במשטרה הצבאית. למרבה הצער, חיילים הבוחרים לזייף מסמכים רפואיים בצבא, לרבות ימי מחלה (גימלים), לא מצליחים לרוב להבין את ההשלכות המשפטיות שעלולות להיווצר כתוצאה ממעשיהם. חיילים רבים יוצאים מנקודת ההנחה השגויה, שחקירה שעורך מצ"ח היא בעלת השלכות המוגבלות לתחום הצבאי בלבד. עם זאת, חיוני להבין שחקירה שמבצעת צה"ל נחשבת לחקירה פלילית על כל היבטיה, עם השלכות דומות לחקירות שמבצעת משטרת ישראל כלפי אזרחים.

פירוש הדבר בפועל, הוא שחיילים החשודים בזיוף ימי מחלה עלולים למצוא עצמם מתמודדים עם מצב מאתגר של פתיחת תיק פלילי נגדם במסגרת החקירה הצבאית, שצפוי ללוות אותם גם באזרחות.

חשוב גם לדעת כי צה"ל מקצה משאבים משמעותיים למאבק בסוגיית הגימלים המזויפים, תוך ניצול מידע מודיעיני וטכנולוגיות מתקדמות המאפשרות לחוקרים לזהות זיופים של ימי מחלה עוד בטרם נחקר החייל בפועל. זה אומר שמלכתחילה – המשטרה הצבאית נמצאת בעמדת יתרון על החייל החשוד בזיוף גימלים עבור עצמו או עבור חיילים אחרים.

בקצרה, זיוף גימלים והצגתם למפקדים כאישורי מחלה אמיתיים שהתקבלו מגורמים רפואים צבאיים או אזרחיים במהלך "ביקור רופא" או אשפוז, מהווה עבירה פלילית. עבירה זו עלולה להוביל למאסר ולרישום פלילי, שיהיו לה השפעות מתמשכות על מעמד האזרחות של הפרט.

 

מה העונשים הניתנים בגין זיוף גימלים או רכישת גימלים מזויפים בצבא?

חייל העוסק בזיוף אישורים רפואיים בטענה שקיבל אותם מרופא צבאי או אזרחי במהלך ביקור רופא או אשפוז, עובר מספר עבירות פליליות. העבירה העיקרית כאן, היא זיוף מסמכים צבאיים, שעונשה הוא עד 3 שנות מאסר כפי שנקבע בחוק.

לפי סעיף 105 לחוק השיפוט הצבאי, עבירה במסמכים צבאיים מתרחשת כאשר חייל מוסר ביודעין או מאפשר לכלול מידע כוזב במסמך הקשור לצבא, ומסמך זה הוכן או חתום על ידי החייל. העבירה תקפה גם אם החייל אחראי לוודא את נכונות תוכן המסמך אך אינו נוקט באמצעים סבירים למילוי חובה זו. כמו כן, השמטה מכוונת או מתן אפשרות למישהו אחר להשמיט מידע כלשהו במסמך הצבאי, מתוך כוונה להטעות, נחשבת גם היא לעבירה. יתרה מזאת, אם חייל משאיר, משחית, משנה או מסיר מסמך שהוא מחויב לשמור עליו או להמציא, הוא עלול לעמוד בפני עונש של 3 שנות מאסר.

בסעיף 418 לחוק העונשין המטפל בעבירות פליליות במסגרת המשפט האזרחי, קיימת התייחסות נוספת לעבירת הזיוף. לפי סעיף זה, זיוף מסמך כשלעצמו גורר עונש של שנת מאסר. אם הזיוף בוצע מתוך כוונה להשיג באמצעותו דבר מה, העונש גדל ל- 3 שנות מאסר. זאת ועוד, אם העבירה נעברה בנסיבות מחמירות, ניתן להגדיל את העונש אף ל- 5 שנות מאסר.

המסייעת - משרד עורך דין צבאי
סיוע משפטי מוביל בתחום הצבאי
לייעוץ חייגו:
072-372-6708
Asset 17 (2)

 

כך ייצוג בתיקי זיוף גימלים בצה"ל מסייע בבקרת נזקים

כפי שהזכרנו קודם לכן, מכיוון שחקירת מצ"ח נחשבת לחקירה פלילית, יש לה משקל משמעותי ובכוחה להשפיע לא רק על הקריירה הצבאית שלכם אלא גם על חייכם האזרחיים. חשוב גם לציין כי אם אתם מזומנים לחקירה במצ"ח, ייפתח תיק פלילי על שמכם (גם אם אתם חפים מפשע לחלוטין). ניתן לסגור את התיק הזה רק לאחר קבלת חוות דעת משפטית מהפרקליטות הצבאית לגבי הראיות בתיק. חיוני אפוא לפנות לייעוץ מוקדם עם עורך דין המתמחה בחקירות צבאיות ובקיא בהליכים הכרוכים בכך. עורך דין כזה יכול לספק לכם את הייעוץ הטוב והמקצועי ביותר כיצד לנהוג לטובת מזעור הנזקים הפוטנציאליים, תוך חתירה להימנעות מרישום פלילי שעלול להשפיע על עתידכם בצורה מרחיקת לכת ולהפחית את הסיכוי להרשעה שתגרור עונש מאסר.

 

חשוב לדעת

שימו לב!

גם רכישת גימלים וגם שימוש בגימלים מזויפים, נחשבים לעבירה פלילית – גם אם לא זייפתם את הגימלים הללו בעצמכם. לכן, מומלץ בחום לפנות לייצוג משפטי של עו"ד צבאי מנוסה אם נתפסתם בקלקלתכם, כדי לבדוק כיצד ניתן למזער את ההשלכות על עתידכם.

 

מתי הזמן המתאים לפנות לייצוג בתיקי זיוף גימלים בצה"ל? האם זה צריך להיות לפני החקירה או רק כשהדברים מסתבכים?

בהתחשב בעובדה שלחקירה פלילית במצ"ח השלכות משמעותיות ולכל אמירה של החייל יש משקל עצום בתיק, כדאי מאוד לפנות לעו"ד צבאי לייעוץ וייצוג בתיקי זיוף גימלים בצה"ל, בהקדם האפשרי עם הזימון לחקירה, גם אם היא מתרחשת במהלך שעות לא שגרתיות או בסופי שבוע.

חיילים רבים מאמינים בטעות שאם יגיעו לחקירה ויספרו את האמת, הכל יסתדר. למרות שזה עשוי להיות נכון במקרים מסוימים, הבעיה מתעוררת כאשר חוקרי מצ"ח מפעילים טכניקות חקירה שעלולות להוביל לטעויות מצד החייל, ולבסוף לגרום לצרות משמעותיות עבורו. למרבה הצער, לעיתים קרובות מתרחשים מצבים בהם חיילים פונים לייצוג בתיקי זיוף גימלים בצה"ל, במהלך החקירה או אפילו לאחריה, אך רק לאחר שכבר עשו מספר רב של טעויות שמקשות עוד יותר על מצבם.

עם זאת, גם בתרחיש כזה, אין צורך להתייאש, שכן תמיד ניתן לתקן את המצב גם אם נעשו טעויות במהלך החקירה. אולם ככל שתקדימו להתקשר עם עורך דין צבאי, כך גדלים הסיכויים להגיע להצלחה בצמצום ההשלכות של ההליך המשפטי על חייכם ובטיפול בכל הסיבוכים שעלולים להתעורר במסגרתו.

 

ייצוג בתיקי זיוף גימלים בצה"ל – סיכום

התמודדות יעילה עם חקירה של מצ"ח בנושא זיוף גימלים, מצריכה ייצוג בתיקי זיוף גימלים בצה"ל מטעם עו"ד צבאי מנוסה שידאג לשמירה על זכויותיכם ולמזעור הנזקים הפוטנציאליים עבורכם. אין להמעיט בחשיבות הפניה לעורך דין צבאי כבר משלבי החקירה המוקדים, לאור העובדה שההשלכות של חקירות כאלה יכולות להיות מרחיקות לכת, להשפיע על הקריירה הצבאית של החייל ואפילו על מצבו התעסוקתי באזרחות.

מכאן שכדי להבטיח את התוצאה הטובה ביותר האפשרית בתיק ואת ההגנה החזקה ביותר, חיוני להתייעץ עם עורך דין צבאי מומחה שמבין את המורכבויות של המשפט הצבאי והחקירות בתיקים אלו.

"המסייעת" – עורכת דין צבאית מנוסה, כאן כדי לספק לכם תמיכה מיידית ומקצועית אם נפתח כנגדכם הליך חקירתי או משפטי בעקבות עבירת זיוף גימלים, רכישת גימלים מזויפים או שימוש בגימלים פיקטיביים. פנו למשרדנו עוד היום לקביעת פגישת ייעוץ ואפשרו לנו ללוות אתכם בתהליך המאתגר הזה, תוך שמירה מיטבית על האינטרסים שלכם וזכויותיכם.

עיסוק בזיוף גימלים או רכישת גימלים מזויפים בצבא עלול להוביל להשלכות משפטיות חמורות על החשוד או הנאשם בעבירות אלו. חיילים המעורבים בפעילויות אלו עלולים לעמוד בפני אישומים פליליים ועונשי מאסר. העונשים על עבירות כאלה יכולים לנוע ממאסר של עד 3 שנים לצד רישום פלילי פוטנציאלי שעלול להשפיע על אפשרויות התעסוקה העתידיות של הנאשם ועל מעמדו באזרחות.

מומלץ מאוד להתייעץ עם עו"ד צבאי בהקדם עם הזימון לחקירה של מצ"ח בנושא זיוף גימלים. רצוי לעשות זאת עוד לפני תחילת החקירה או כשנודע לכם על קיומה של החקירה. פנייה לייעוץ משפטי בשלב מוקדם מאפשרת לעורך הדין להעניק לכם ייעוץ מקצועי, להדריך אתכם בתהליך ולמזער את הנזק הפוטנציאלי לעתידכם.

כן, לחקירה של מצ"ח על זיוף גימלים יכולות להיות השלכות ארוכות טווח על מעמדו של הפרט באזרחות, מכיוון שהחקירה נחשבת לעניין פלילי, ובעקבותיה נפתח לחייל תיק פלילי שנשאר עמו גם באזרחות, וניתן לסגירה רק לאחר קבלת חוות דעת משפטית מהפרקליטות הצבאית.

אם זומנתם לחקירה במצ"ח, ישנה חשיבות מכרעת להיוועץ בהקדם עם עורך דין צבאי המתמחה במתן שירותי ייצוג בתיקי זיוף גימלים בצה"ל. מוטב שלא להמתין עם הפנייה לייצוג משפטי, משום שלכל מילה הנאמרת במהלך החקירה יש משמעות, והדרכה של עורך דין הבקיא בנהלים ובנבכי החקירות הצבאיות, חשובה לאין ערוך למניעת טעויות שעלולות לעלות לכם ביוקר.

מאמרים נוספים בנושא
עונש על שימוש בסמים בצבא
עונש על שימוש בסמים בצבא

צה"ל הוא הארגון המרכזי במדינת ישראל אשר אמון על ביטחון המדינה ותושביה. לכן מהחיילים המשרתים בו מצופה רמה גבוהה של משמעת ואחריות. מבחינת הדין הצבאי,

משפט צבאי - מה עושים ואיך זה מתנהל
משפט צבאי – מה עושים ואיך זה מתנהל?

כאשר חיילים בצה"ל מוצאים את עצמם מול הליכים משמעתיים או פליליים, הם נכנסים לעולם המשפט הצבאי. משפט צבאי מתבצע מול מערכת המשפט הייחודית לצבא, המטפלת

מידע לנפגעים על רקע מיני בצה"ל
מידע לנפגעים על רקע מיני בצה"ל

פגיעה מינית בצה"ל היא תופעה כואבת ונפוצה הפוגעת בחיילים ובחיילות רבים מדי שנה. לכן במאמר זה נספק מידע לנפגעים על רקע מיני בצה"ל, נסקור את

אמצעי חקירה סמויים של מצ"ח
אמצעי חקירה סמויים של מצ"ח

מצ"ח, המשטרה הצבאית החוקרת, מופקדת על חקירת עבירות פליליות בצה"ל. בארגז הכלים של חוקריה ניתן למצוא גם אמצעי חקירה סמויים של מצ"ח, המאפשרים להם לאסוף