ייצוג בתיקי גניבת רכוש בצה"ל

גניבה בתוך הצבא מהווה אתגר משפטי ייחודי, שכן חיילים כפופים לשתי מסגרות משפטיות בו-זמנית: המשפט הצבאי והדין הפלילי האזרחי. חוקים אלה חלים במקרים של עבירות רכוש, לרבות גניבה. מאמר זה נועד להבדיל בין שתי קטגוריות של עבירות רכוש המתרחשות בתוך הצבא: גניבות המבוצעות נגד חיילים (כגון גניבת טלפון סלולרי) וגניבות של רכוש צבאי. בהמשך לכך, נסביר אודות ההשלכות של הרשעה בעבירות רכוש בצבא והחשיבות של ייצוג בתיקי גניבת רכוש בצה"ל לנאשמים.

 

באילו נסיבות מתעורר הצורך בייצוג בתיקי גניבת רכוש בצה"ל?

עבירות רכוש הן עניין שכיח למדי בצבא, ובמיוחד עבירות הנוגעות לגניבת רכוש צבאי. למרות שכיחותן הגבוהה יחסית של עבירות אלו, חיוני לחיילים להכיר בכך שהפעולות הללו הן עבירות פליליות, שיש בהן פוטנציאל לתוצאות חמורות עבורם, לרישום פלילי במשטרה, ואף לעונש מאסר. לכן חשוב להבין שיש להתייחס ברצינות לעבירות כאלה, להימנע מהן בכל מחיר ובמידה וכבר נפתחה נגדכם חקירה בגינן – לפנות בהקדם האפשרי לייצוג בתיקי גניבת רכוש בצה"ל.

 

אל דאגה גם למשתמטים מהצבא יש תקווה!

הזמן הנכון לפנות לייצוג בתיקי גניבת רכוש בצה"ל

גם אם כבר עברתם חקירה, הפניה לייצוג של עורך דין צבאי יכולה לסייע בהגנה על האינטרסים שלכם, בהתבסס על הנסיבות שאתם מתמודדים איתן. הבחירה בין התמודדות עם המצב לבד או פנייה לייעוץ משפטי, יכולה להשפיע באופן משמעותי על התוצאה בתיק, ועלולה להבדיל בין הרשעה פלילית לבין סגירת התיק עם מינימום השלכות עבורכם.

 

הידעתם? ההשלכות של ביצוע עבירות רכוש בצבא חורגות בהרבה מעבר לשירות הצבאי

חיילים עשויים לשער באופן טבעי כי עבירות המבוצעות במסגרת השירות הצבאי, נושאות השלכות אך ורק בתחום הצבאי. למשל, חייל שלא מציית לפקודה יצפה לעונש המוגבל לשירותו הצבאי, ללא השפעה מתמשכת על חייו האזרחיים לאחר השחרור מצה"ל. עם זאת, אין זה כך לגבי עבירות רכוש בצבא.

אם חייל נחקר בצה"ל עקב חשד לביצוע עבירת רכוש, ובהמשך יורשע על ידי בית משפט צבאי בתום הליך החקירה, הרשעה זו עלולה להביא לרישום פלילי המכתים את המוניטין של הפרט גם בחייו האזרחיים. חשוב להבין כי רישום פלילי טומן בחובו השלכות מרחיקות לכת, כמו קשיים תעסוקתיים וקשיים בקבלת ויזות למדינות זרות ואף הלוואות, בין היתר. תקופת הצבא אינה סביבה מבודדת – כך שההתנהלות שלכם במהלך השירות יכולה להשפיע באופן משמעותי על עתידכם.

לכן בין אם זומנתם לחקירה ובין אם לא, אם אתם חשודים בביצוע עבירת רכוש בצבא, חשוב לזכור שיש לכם את הזכות המלאה לקבל ייצוג בתיקי גניבת רכוש בצה"ל מטעם עו"ד צבאי כדי לשמור על כל זכויותיכם, ללא קשר לרמת האשמה שלכם בעבירה המיוחסת לכם.

 

מקור הצורך בייצוג בתיקי גניבת רכוש בצה"ל הנוגעים גניבה בקרב חיילים בצבא

כל מעשה של גניבת רכוש אישי, ללא קשר לסוגו (מזומן, טלפון סלולרי, רכב פרטי וכדומה), מהווה עבירה פלילית במסגרת הצבאית. סעיף 84 לחוק השיפוט הצבאי קובע בבירור כי חייל שנוטל ביודעין ושלא כדין כסף או רכוש אחר מרשותו של חייל אחר, צפוי לעונש של עד שנתיים מאסר.

לשון החוק אינה מותירה מקום לפרשנות. גם לצבא וגם למדינה יש אינטרס במניעת גניבות. הפסיקה הענפה בתחום מדגישה כי גניבה היא פעילות בלתי חוקית, במיוחד במסגרת השירות הצבאי, כאשר ביסוס אמון בין חיילים המשרתים יחד הוא בעל חשיבות עליונה. בעוד שהחוק מתיר עונש מאסר של עד שנתיים, אין חובה שכל מורשע יקבל עונש כזה בפועל. עם זאת, בשל חומרת העבירה, קיימת נטייה להתייחס בחומרה רבה יותר לחיילים שהורשעו בגניבה מחבריהם לשירות הצבאי.

המסייעת - משרד עורך דין צבאי
סיוע משפטי מוביל בתחום הצבאי
לייעוץ חייגו:
072-372-6708
Asset 17 (2)

 

כיצד מטפל הצבא בתיקי גניבת רכוש בצה"ל?

בפני הפרקליטות הצבאית עומדות אפשרויות שונות לטיפול בעבירות גניבה שבוצעו נגד חיילים. מדובר בהעמדה לדין משמעתי בגין גניבת רכוש בשווי של פחות מ-1,000 ₪, הגשת כתב אישום לפי סעיף 84 לחוק השיפוט הצבאי ובמקרים חמורים במיוחד הגשת כתב אישום לפי סעיף 384 בחוק העונשין, הגוררת עונש פוטנציאלי של מאסר בפועל לתקופה של עד 3 שנים.

כפי שניתן לראות, ההשלכות של גניבה מחייל אחר יכולות לנוע בין ענישה מקלה לחמורה, ולכן להתנהגותו של חייל שנחקר בגין גניבה יכולה להיות השלכות ארוכות טווח על עתידו.

יחד עם זאת, ניתן לנהל עם הפרליקטות הצבאית במקרים מסוימים, משא ומתן על הסדר מותנה, שיכול למנוע מהחייל את הצורך לעמוד בפני כתב אישום. כאן באה לידי ביטוי מיוחד, החשיבות של פנייה לייצוג בתיקי גניבת רכוש בצה"ל, שבכוחה לתרום במידה ניכרת לסיכויי השגתו של הסדר כזה, או לכל הפחות להפחתת העונש הצפוי לנאשם.

 

על חשיבות הייצוג המשפטי בתיקי גניבת רכוש צבאי

חיילים ואזרחים עובדי צה"ל כאחד, מוצאים עצמם לא פעם במצבים בהם יש להם גישה לציוד צבאי, כגון מזון, ביגוד, דלק לרכב ועוד. בעוד שרוב החיילים מבינים שגניבת ציוד צבאי, ובפרט נשק וציוד לחימה, היא עבירה מסוכנת שמסכנת את הביטחון הלאומי וגוררת עונשים חמורים, יכולה להיות תפיסה שגויה לגבי גניבת פריטים קטנים יותר כמו חולצות או מימייה צבאית, מה שמוביל חלק מהחיילים להאמין שזו עבירה פחות חמורה שיעלימו ממנה עין.

אולם לפי סעיף 77 לחוק השיפוט הצבאי, הוצאת רכוש צבאי מרשות הצבא נחשבת לעבירה פלילית שהעונש בצידה הוא מאסר של 3 שנים אם שווי הנכס הנגנב אינו עולה על סכום מסוים או מאסר של 7 שנים אם ערך הנכס עולה על סכום זה.

חשוב לציין כי סעיף זה חל על שני תרחישים נפרדים:

  1. כאשר רכוש צבאי נלקח מהצבא ומועבר לרשותו של אזרח.
  2. כאשר הרכוש מועבר מיחידה צבאית אחת לאחרת.

המקרה האחרון עשוי להיראות תמוה, ולעתים קרובות מתרחש ללא כוונת זדון אלא כניסיון לסייע לעמיתים במצוקה. עם זאת, חשוב להבין שההנחה שכל עוד הרכוש נשאר בצבא – אין מדובר בעבירה פלילית, היא שגויה.

כאמור, לפרקליטות הצבאית יש שיקול דעת בקביעה האם להגיש כתב אישום משמעתי או פלילי, וכן אפשרות לנהל משא ומתן להסדר מותנה עם החייל. לעניין זה, יובאו בחשבון גורמים כמו אופי הרכוש, תפקיד החשוד בצבא ושיקולים נוספים. בהקשר זה, ראוי לציין גם כי גניבה או העברת נשק ממקום למקום, היא עבירה חמורה ביותר הדורשת דיון נפרד.

גניבת רכוש צה"לי, ללא קשר לגודלו או טיבו, טומנת בחובה השלכות משמעותיות. לכן חיוני לחיילים להכיר בחומרתן של פעולות כאלה ולפנות לייצוג בתיקי גניבת רכוש בצה"ל בעת הצורך, כדי להגן על זכויותיהם ולהבין את ההשלכות האפשריות.

 

ההשלכות החמורות של גניבת רכוש צבאי בידי עובד ציבור

כאמור, יכולים להיות מקרים שבהם המשפט הפלילי הצבאי והמשפט הפלילי האזרחי מצטלבים. דוגמה כזו היא גניבה שבוצעה על ידי עובד ציבור, במיוחד במקרה של אזרח שהוא עובד צה"ל. במצבים רבים, אנשים אלה עשויים לנצל את הגישה שלהם לציוד צבאי יקר ערך, לרווח אישי. עם זאת, חשוב להכיר בכך שהדבר מהווה עבירה חמורה הגוררת עונשים משמעותיים.

לפי סעיף 390 לחוק העונשין עובד ציבור הגונב דבר השייך למדינה או דבר שהגיע לידיו כתוצאה מעבודתו ושוויו עולה על אלף שקלים חדשים, דינו – מאסר של עשר שנים.

הוראה זו מדגישה את חומרת הגניבה המבוצעת על ידי עובדי ציבור בצה"ל. החוק מכיר בהפרת אמונים ובנזק הפוטנציאלי הנגרם כאשר אנשים מנצלים לרעה את עמדותיהם כדי לנכס רכוש מדינה לעצמם או לזולתם שלא כדין. העבריינים עומדים בפני השלכות קשות, לרבות מאסר ממושך, שמטרתם היא להרתיע מפני התנהגות בלתי הולמת כזו ולהגן על שלמות הצבא כארגון.

בהתאם לכך, חשוב שאזרחים עובדי צה"ל יבינו את ההשלכות המשפטיות של העיסוק בגניבה ויימנעו מפעולות כאלה. -ייצוג בתיקי גניבת רכוש בצה"ל והקפדה על התנהגות אתית, חיוניים להבטחת השמירה על היושרה האישית ולשמירה על עקרונות הצדק והיושר בתוך הממסד הצבאי.

 

ייצוג בתיקי גניבת רכוש בצה"ל – סיכום

בין אם כבר נחקרתם ובין אם רק קיבלתם זימון לחקירה, חיוני לפנות לעו"ד צבאית מנוסה כמו "המסייעת", שתהיה לצידכם לאורך כל ההליך המשפטי, ותדאג לשמירה על זכויותיכם. אל תהססו לעמוד על זכויותיכם ולהיעזר במשרדנו כדי להפחית את ההשלכות הפוטנציאליות בעקבות עבירות רכוש בצה"ל.

גניבה מחיילים אחרים או גניבת רכוש צבאי עלולה לגרום להרשעה בפלילים, להוביל למוניטין מוכתם ולהשלכות חמורות לטווח הארוך כמו רישום פלילי שילווה את החייל באזרחות, ועלול להשפיע לרעה על סיכויי התעסוקה, על היכולת לקבל הלוואות והיבטים שונים נוספים של החיים האזרחיים.

גניבת רכוש אישי מחיילים אחרים, מובילה לעד שנתיים מאסר. לעומת זאת, הוצאת רכוש צבאי מרשות הצבא, בין אם הוא מועבר לאזרחים ובין אם הוא מועבר בין יחידות צבאיות, הינה עבירה פלילית שדינה מאסר של 3 או 7 שנים כתלות בערכו של הפריט הנגנב.

עובדי ציבור שגונבים רכוש צבאי חשופים לעד 10 שנות מאסר אם שווי הרכוש הגנוב עולה על אלף שקלים חדשים.

כדאי מאוד להתייעץ עם עורך דין צבאי בשלב מוקדם ככל הניתן, אם זומנתם לחקירה או בית דין צבאי בחשד לגניבה.אל תוותרו על זכאותכם לייצוג משפטי שכן סיוע מעו"ד צבאי מנוסה, יכול לחולל הבדל משמעותי בתוצאות התיק שלכם, למנוע הרשעה פלילית ולהבטיח את הפתרון הטוב ביותר האפשרי בנסיבות הנתונות.

מאמרים נוספים בנושא
אמצעי חקירה סמויים במצ"ח

לעיתים, במסגרת הליכי חקירה שמתנהלים בצבא, ננקטים אמצעי חקירה סמויים במצ"ח. השאלה היא כיצד להימנע מלהסתבך ולהיעצר או להיות מורשעים בתיק פלילי, עקב חקירה סמויה

חיפוש בבתים של חיילים

המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) מוסמכת לערוך חיפוש בבתים של חיילים, בכפוף לצו בית משפט. מקרים אלה לרוב מתרחשים כשנפתחת חקירה נגד החייל המסוים, וסביר שאותו

בדיקות פוליגרף בצה"ל

בדיקת פוליגרף אינה מוגבלת רק לפושעים מסוכנים או לסרטי מתח כפי שנדמה לרובנו. ייתכן שתידרשו לבצע בדיקה זו במהלך שירותכם הצבאי, בין אם במסגרת הליך