הטרדה מינית בצה"ל – כך מתמודדים עם התופעה

הטרדות מיניות בצבא, כמו בכל מסגרת אחרת, הן תופעה פסולה שיש למגר. למרבה המער, המבנה ההיררכי והמגדרי הייחודי לצבא מאפשר ואף מעודד הטרדות מסוג זה. הבשורה המעודדת לעניין זה היא שבשנים האחרונות צה"ל נקט צעדים חשובים למאבק בתופעה, החל ממתן אפשרויות דיווח נרחבות יותר לנפגעות ונפגעי הטרדות מיניות בצה"ל וכלה בליווי משפטי לנפגעים מהתופעה. אם נפגעתם ממעשי הטרדה מינית בצה"ל – כך מתמודדים עם התופעה לפי הדין הצבאי. אולם נשאלת השאלה האם הדבר אפקטיבי ומתי נדרש סיוע מקצועי של עורך דין כדי להשיג הרתעה אמיתית. על כך במאמר שלפניכם.

 

הטרדה מינית בצה"ל – לא תופעה חדשה בקרב כוחותינו

החוק הצבאי אוסר בתוקף על הטרדות מיניות בכל צורה שהיא. הטרדות מיניות כוללות מעשים מגונים, ניסיונות למעשים מגונים, הצעות מיניות חוזרות ונשנות כלפי מי שאינו מעוניין בהן, הערות על המיניות של האדם וסחיטה באיומים בהקשר מיני. כמו כן, כל התנכלות בעלת אופי מיני אסורה על פי החוק. עם זאת, המציאות מלמדת כי  ייחודה של המסגרת הצבאית – המגורים המשותפים, הריחוק מהבית ועוד – מאפשרת קרקע פורייה להטרדות מסוג זה.

הצבא הישראלי, שבו משרתים גברים ונשים כאחד, הוא מוסד בעל אופי פטריארכלי מובהק. על אף ניסיונות לשלב נשים בתפקידי לחימה, התפקידים הבכירים והמשפיעים בצבא עדיין מאוישים ברובם המכריע על ידי גברים. מבנה זה יוצר סביבה המאפשרת ואף מעודדת הטרדות מיניות, שכן אלו מבוצעות לרוב על ידי גברים כלפי נשים. הדבר בא לידי ביטוי בשכיחות גבוהה יחסית של אירועי הטרדה מינית במסגרת השירות הצבאי.

 

אילו סוגי מעשים נחשבים כהטרדה מינית בצה"ל?

על פי החוק למניעת הטרדה מינית, הטרדה מינית מוגדרת כפגיעה מילולית בעלת אופי מיני, לרבות התייחסויות משפילות למיניותו של אדם, הערות מיניות בלתי רצויות, חיזורים או הצעות מיניות חוזרות ונשנות למי שהבהיר שאינו מעוניין בכך.

במקרים שבהם מתקיימים יחסי מרות בין המטריד לקורבן, כל התנהגות בעלת אופי מיני – גם אם לא הובעה כלפיה התנגדות – תיחשב להטרדה מינית אסורה. זאת מתוך הבנה שבמערכת יחסים היררכית עלול להיווצר חשש מפני התנגדות הפוגע לגורם הממונה עליו.

לכן, מפקד או קצין שאמר דברים בעלי אופי מיני לחייל/ת הכפופים לו, גם אם בעקיפין, מבצע בכך הטרדה מינית על פי החוק. החייל/ת רשאי/ת ואף חייב/ת להתלונן על מקרה שכזה.

 

הטרדה מינית בצה"ל – כך מתמודדים עם התופעה בצבא כיום

בשנים האחרונות צה"ל פועל רבות כדי לאפשר לחיילים וחיילות אשר נפלו קורבנות למעשי הטרדה מינית, לדווח בקלות ובביטחון רב מבעבר על המטרידים. המטרה היא שהחיילים ירגישו שיש גורמים רבים הערוכים לסייע ולהגן עליהם במקרים אלו. צה"ל הקצה תקנים רבים לטיפול בנושא, הן של מפקדים ישירים והן של גורמי מקצוע חיצוניים. זאת מאחר שלעיתים החיילים מעדיפים לפנות לגורם ניטרלי מחוץ ליחידתם. בנוסף לליווי משפטי, צה"ל מפנה חיילים למרכזי מהו"ת – מרכזי התמודדות ותמיכה. במרכזים אלו הם יכולים לקבל סיוע נפשי דיסקרטי, על מנת לשמור על פרטיותם לאחר הפגיעה.

המסייעת - משרד עורך דין צבאי
סיוע משפטי מוביל בתחום הצבאי
לייעוץ חייגו:
072-372-6708
Asset 17 (2)

 

הטרדה מינית בצה"ל והאפשרות להגשת תלונה כנגד המטריד

לחיילים וחיילות שעברו הטרדה מינית בצבא, נתונה האפשרות לנקוט בהליך פלילי כנגד התוקף. במקרה כזה, קצין מהמשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) יטפל בתיק וידווח לפרקליטות. החייל/ת המתלונן/ת ייחקרו על ידי חוקר מצ"ח שהוכשר באופן מעמיק לטיפול בנושא של הטרדות מיניות בצה"ל, ובהתאם לממצאי החקירה יוחלט כיצד להמשיך.

חשוב לדעת כי למתלונן/ת שמורה הזכות לדרוש את נוכחותו של אדם נוסף במהלך החקירה כאמצעי תמיכה. בנוסף, תמיד תיבדק השאלה האם היה במקרה הנדון ניצול של יחסי מרות מצד התוקף על רקע מעמדו או תפקידו הצבאי, בשל ההיררכיה הייחודית למסגרת הצבאית בצה"ל.

 

למי מדווחים על הטרדות מיניות בצבא?

אם הוטרדתם מינית במהלך שירותכם הצבאי, חשוב להתלונן בהקדם האפשרי. אפשרויות הדיווח הן בפני המפקד הישיר (אלא אם כן מדובר במפקד שביצע את ההטרדה), יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר (יוהל"ם), קצינת פניות הציבור או המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח). עם זאת, לפני הגשת התלונה מומלץ ביותר להיוועץ בעורך דין צבאי מקצועי. עורך הדין ידריך אתכם כיצד לנהוג נכון, היכן ובאיזו צורה הכי כדאי לכם להגיש את התלונה.

 

מה חשיבות הפנייה לסיוע משפטי של עו"ד צבאי בעקבות הטרדה מינית בצבא?

חיילות וחיילים שעברו הטרדה מינית בצה"ל, חוששים במקרים רבים להגיש תלונה כנגד הגורם המטריד בהתחשב ביחסי הכוחות הלא שוויוניים בין מפקדים ופקודים בצבא, ובמקרים אחרים – מתוך חשש מפעולות נקם של "חברים" ליחידה. במקרים כאלו, מומלץ במיוחד להיוועץ בעורך דין צבאי שיוכל לייעץ לכם כיצד לפעול מבלי לסכן את זכויותיכם ואת האינטרסים שלכם. חשוב לדעת כי עורך דין צבאי המייעץ לחיילים וחיילות בצבא שנפגעו מהטרדה מינית, מחויב לשמירה על סודיות מלאה לאורך כל התהליך והגנה על זכויות מיוצגיו. יתר על כן, עורכי דין צבאיים הם בעלי הבנה ייחודית במערכת המשפט הצבאית, השונה מאוד מזו האזרחית. מתוקף כך, ניסיונו של עו"ד צבאי מנוסה יאפשר לו לכוון אתכם ביעילות דרך ההליכים השונים ולהכין אתכם לקראת מה שצפוי לכם במסגרתם, מבעוד מועד.

עורך דין צבאי מנוסה, מקצועי ומומחה בייצוג נפגעי הטרדות מיניות בצבא, יכול לעשות את ההבדל בין הרשעת המטריד לבין כישלון ההליך. לכן, אם חשוב לכם שהאדם האחראי לפגיעה המינית שעברתם, יישא בתוצאות מעשיו, כדאי ואף הכרחי להיעזר בעורך דין צבאי איכותי שיוכל לסייע לכם להשיג זאת.

 

על מה חשוב במיוחד להקפיד כאשר מחפשים עורך דין צבאי לייצוג נפגעי הטרדות מיניות בצבא?

בבואכם לבחור עורך דין צבאי לייצוג בתביעה על הטרדה מינית, חשוב לוודא שיש לו ניסיון ספציפי בתחום זה.

כדאי לבדוק פרטים על עברו המקצועי, לרבות מתי החל לעסוק בתחום והאם ישנן המלצות חיוביות עליו, מהי אסטרטגיית הטיפול שלו במקרים מעין אלו, וכמה הוא גובה על שירותיו.

זאת מאחר שלעתים המערכת נוטה להגן על התוקף, במיוחד אם מדובר בקצין בכיר ומוערך. לפיכך עליכם לבחור עורך דין צבאי מומחה ומנוסה שמכיר היטב את החוק הצבאי ויוכל לייצג אתכם ביעילות מול גורמי האכיפה והשיפוט במערכת הצבאית.

שימו לב כי מדובר בתהליך ממושך ולכן חשוב שעורך הדין שתבחרו יהיה זמין עבורכם לאורך כל הדרך, יסביר לכם את התהליכים בפרוטרוט וידריך אתכם כיצד לפעול בכל שלב ושלב בתהליך.
עורך דין צבאי איכותי הוא הדרך להביא להבאת התוקף לדין ולוודא כי יישא באחריות ובהשלכות בעקבות מעשיו.

 

לסיכום

הטרדות מיניות הן תופעה פסולה שיש למגר בתוקף, ובפרט במסגרת צבאית היררכית כמו צה"ל. למרבה הצער, עדיין אנו עדים למקרים רבים מדי של הטרדות מיניות כלפי חיילים וחיילות.
אם נפגעתם מהטרדה מינית במהלך שירותכם הצבאי, אל תהססו לפנות לעזרה מקצועית. משרד עו"ד צבאית "המסייעת", בעל ניסיון של למעלה משני עשורים בדין הצבאי, ומתמחה בייצוג חיילים במקרים של הטרדה מינית. צוות עורכי הדין שלנו ילווה אתכם לאורך כל ההליך המשפטי במקצועיות ורגישות רבה תוך שמירה מלאה על פרטיותכם לאורך כל הדרך. פנו אלינו להתייעצות ראשונית כבר כעת ללא עלות.

מאמרים נוספים בנושא
עונש על שימוש בסמים בצבא
עונש על שימוש בסמים בצבא

צה"ל הוא הארגון המרכזי במדינת ישראל אשר אמון על ביטחון המדינה ותושביה. לכן מהחיילים המשרתים בו מצופה רמה גבוהה של משמעת ואחריות. מבחינת הדין הצבאי,

משפט צבאי - מה עושים ואיך זה מתנהל
משפט צבאי – מה עושים ואיך זה מתנהל?

כאשר חיילים בצה"ל מוצאים את עצמם מול הליכים משמעתיים או פליליים, הם נכנסים לעולם המשפט הצבאי. משפט צבאי מתבצע מול מערכת המשפט הייחודית לצבא, המטפלת

מידע לנפגעים על רקע מיני בצה"ל
מידע לנפגעים על רקע מיני בצה"ל

פגיעה מינית בצה"ל היא תופעה כואבת ונפוצה הפוגעת בחיילים ובחיילות רבים מדי שנה. לכן במאמר זה נספק מידע לנפגעים על רקע מיני בצה"ל, נסקור את

אמצעי חקירה סמויים של מצ"ח
אמצעי חקירה סמויים של מצ"ח

מצ"ח, המשטרה הצבאית החוקרת, מופקדת על חקירת עבירות פליליות בצה"ל. בארגז הכלים של חוקריה ניתן למצוא גם אמצעי חקירה סמויים של מצ"ח, המאפשרים להם לאסוף