ביטול כתב אישום שהוגש לבית דין צה"לי בגין זיוף גימלים והיעדרות משירות

זיוף גימלים והיעדרות לא מוצדקת משירות צבאי הינן עבירות שכיחות בצה"ל, הנובעות לעיתים ממצוקה נפשית של חיילים. עם זאת, מדובר בהתנהגות אסורה ובלתי חוקית, שכתוצאה ממנה, חיילים רבים מואשמים בפלילים, נשפטים בפני בתי הדין הצבאיים ונושאים בעונשי מאסר.
אולם לעיתים, באמצעות ייצוג משפטי מקצועי של עו"ד צבאי, המביא בפני בית הדין את מלוא הפרטים אודות נסיבות העניין, ניתן להביא לביטול כתב אישום שהוגש לבית דין צה"לי בגין זיוף גימלים והיעדרות משירות.

 

מהם גימלים?

גימלים הם אישורי מחלה צבאיים הניתנים לחיילים. מדובר באישור רפואי החתום על ידי רופא מוסמך, המאשר כי החייל חולה ומאפשר לו לשהות בבית לצורך החלמה.

 

לאיזה צורך זיוף גימלים מתרחש בדרך כלל?

שירות צבאי יכול לעיתים להיות מאתגר, במיוחד כשמדובר ביציאה לשבועות ארוכים בשטח מרוחק מהבית. רבים מאיתנו מכירים את הרצון להימנע מהשירות לו אנו מחויבים. ואולם, על אף הקושי, מדובר בחובה אזרחית חשובה כלפי המדינה. זיוף גימלים מתרחש אם כן, כאשר חיילים מנסים להימנע באופן מכוון מהתייצבות לשירותם הצבאי.

 

כיצד חיילים מזייפים גימלים?

יש חיילים המנסים לשכנע רופאים, בין אם אזרחיים בקופות החולים או רופאים צבאיים, לתת להם אישורי מחלה על בסיס תלונות רפואיות מזויפות. מאחר והרופאים מכירים היטב את השיטות לזיוף מצבים רפואיים, הפכה קבלת גימלים לגיטימיים לעניין מורכב.

כתוצאה מכך, יש חיילים המעדיפים לוותר על ביקור אצל רופא ובמקום זאת מזייפים בעצמם מסמך רשמי המאשר להם לשהות בבית לצורך החלמה.

בעידן הטכנולוגי של היום, זיוף מסמכים הפך למשימה קלה יחסית עבור חיילים רבים. הם שולחים את הגימלים המזויפים למפקד הישיר שלהם אשר מאשר את היעדרותם מהשירות, ובאופן זה, מצליחים להיעדר באופן בלתי חוקי מהשירות הצבאי לתקופה מסוימת. עבור החיילים מדובר בדרך קלה יחסית לקבל חופשה ארוכה מהצבא. אולם יש לכך מחיר כבד, כפי שנסביר מיד.

המסייעת - משרד עורך דין צבאי
סיוע משפטי מוביל בתחום הצבאי
לייעוץ חייגו:
072-372-6708
Asset 17 (2)

 

הגימלים מזויפים – אך הרישום הפלילי הוא אמיתי

לצערנו, יש חיילים הניצבים בפיתוי לזייף אישורי מחלה וגימלים כדי להיעדר מהשירות. אך מעשה זה הוא עבירה פלילית עם עונשים כבדים. בעקבות התפשטות תופעה זו, צה"ל החמיר את יחסו לחיילים אלו, והענישה על זיוף מסמכים כיום עלולה להיות חמורה ביותר, ולכלול אף הליכים פליליים. לפיכך, חיילים מוזהרים בפני הפיתוי והנוחות הכרוכים בזיוף גימלים, שכן, זהו מעשה פסול שהשלכותיו עלולות להיות קשות וארוכות טווח.

 

מה קובע חוק השיפוט הצבאי לגבי עבירת זיוף גימלים?

זיוף גימלים נחשב לעבירה פלילית הן על פי חוק השיפוט הצבאי והן על פי סעיף 105 לחוק העונשין האזרחי, אשר קובע עונש מאסר של עד שלוש שנים לחייל אשר ביודעין מסר מידע כוזב במסמך הנוגע לצבא, העלים מידע רלוונטי במסמך כזה, או השחית/סילק מסמך צבאי שהיה עליו לשמר. לפיכך, עדיף למצוא דרכים לגיטימיות לקבל חופשה מהשירות הצבאי.

 

ומה לגבי חייל שלא זייף את הגימלים בעצמו אלא רק השתמש בהם כדי להיעדר מהשירות?

זיוף גימלים וניצולם לצורך היעדרות בלתי מורשית מהשירות בצה"ל, נחשבים על פי החוק ל"מסירת ידיעה כוזבת במסמך הנוגע לצבא". יש לשים לב כי סעיף 105(1) לחוק העונשין מתייחס למי שהוא עצמו ערך את המסמך הכוזב, אך סעיף 105(2) מרחיב את האחריות הפלילית גם למי שהעביר הלאה מסמך שקרי אותו היה עליו לבדוק.

פירושו שגם אם לא זייפתם בעצמכם את הגימלים אלא רק העברתם אותם הלאה למפקדכם בידיעה שהם מזויפים, הרי שביצעתם עבירה פלילית מבחינת החוק.

בנוסף, במידה וזוייף אישור רפואי של רופא אזרחי, מדובר במעשה הנחשב כעבירת זיוף לפי סעיף 418 בחוק העונשין.

 

באילו נסיבות זיוף גימלים מוביל להגשת כתב אישום כנגד החייל?

על פי החוק, אין הגדרה ברורה לגבי מספר ימי הגימלים המזויפים שדרוש כדי שהמעשה ייחשב כעבירה פלילית. באופן תאורטי, אפילו זיוף גימל אחד עולה כדי עבירה פלילית שמצדיקה חקירה והעמדה לדין.

אולם, בפועל ובהתאם למדיניות התביעה הצבאית, כאשר מספר ימי המחלה המזויפים אינו עולה על 30 – לא מקובל להגיש כתב אישום פלילי נגד החייל. במקרים כאלה מתנהל הליך משמעתי פנימי ביחידה, שבסופו עלול החייל לקבל עונשים שונים כגון מאסר או מעצר, אך הוא נמנע מההליך הפלילי.

מנגד, כאשר מספר הימים המזויפים עולה על 30 – המדיניות הרווחת של הפרקליטות הצבאית היא להגיש כתב אישום פלילי נגד החייל. במקרים אלה החייל צפוי לעמוד בפני עונשים כבדים יותר, ואף לספוג רישום פלילי.

יחד עם זאת, בנסיבות מסוימות ניתן להגיש כתב אישום גם בגין זיוף מועט יותר, ולחלופין לשכנע שלא להגיש כתב אישום על אף זיוף נרחב יותר.

לכן בכל מקרה ללא תלות בכמות הגימלים שזויפה – חשוב לפנות לייצוג משפטי הולם.

 

מה יקרה לחייל שהורשע בזיוף הגימלים?

הרשעה בזיוף גימלים בצבא מובילה לרוב להשלכות חמורות, כולל מאסר בכלא צבאי. בהתאם לכך, גם השירות הצבאי של החייל המדובר, צפוי להתארך בצורה ניכרת. בנוסף לכך, בעקבות הרישום הפלילי הנלווה להרשעה בעבירות אלו, חיילים מתקשים במקרים רבים גם לממש הזדמנויות שונות באזרחות.

 

באילו מקרים עשוי להתאפשר ביטול כתב אישום שהוגש לבית דין צה"לי בגין זיוף גימלים והיעדרות משירות?

ישנם מקרים שבהם הנסיבות המיוחדת של המקרה, עשויות לאפשר לחייל שנאשם בזיוף גימלים והיעדרות משירות צבאי, להשיג ביטול לכתב האישום נגדו בעזרת עו"ד צבאי.

כך קרה בתיק של חייל שחווה התעללות נפשית והתעמרות מצד מפקדיו, ונשפט שלא כדין בהליכים משמעתיים חוזרים ונשנים. כתוצאה ממצוקתו הנפשית, זייף החייל גימלים במשך כ-70 יום ונעדר שלא כדין מהשירות לאורך כ-7 חודשים.

לאחר מעצר החייל, פנו עורכי דינו הצבאיים לגורמים הרלוונטיים – הפרקליטות, מדור דין משמעתי ונציב קבילות חיילים. בהסתמך על טענותינו והראיות שנאספו לגבי ההתעמרות שחווה בצבא, בוטל כתב האישום נגד החייל בעבירת זיוף הגימלים. עונשו נגזר ל-80 ימי מאסר בלבד, בגין עריקות של 7 חודשים.

 

לסיכום

המקרה שתואר במאמר זה, מדגים כיצד ניתן באמצעות ייצוג משפטי איכותי ומסור, להביא לתוצאות מרשימות עבור חיילים הנאשמים בעבירות חמורות כגון זיוף גימלים והיעדרות משירות. לפיכך, לחיילים הנתונים במצבים מורכבים דומים מומלץ ביותר לפנות בהקדם להתייעצות עם עו"ד צבאי מנוסה. למשרד עו"ד "המסייעת" ניסיון מוכח של למעלה מ-20 שנה בדין צבאי ויכולת לספק לכם ייצוג משפטי איכותי ביותר שיגן על זכויותיכם. פנו אלינו בהקדם!

מאמרים נוספים בנושא
עונש על שימוש בסמים בצבא
עונש על שימוש בסמים בצבא

צה"ל הוא הארגון המרכזי במדינת ישראל אשר אמון על ביטחון המדינה ותושביה. לכן מהחיילים המשרתים בו מצופה רמה גבוהה של משמעת ואחריות. מבחינת הדין הצבאי,

משפט צבאי - מה עושים ואיך זה מתנהל
משפט צבאי – מה עושים ואיך זה מתנהל?

כאשר חיילים בצה"ל מוצאים את עצמם מול הליכים משמעתיים או פליליים, הם נכנסים לעולם המשפט הצבאי. משפט צבאי מתבצע מול מערכת המשפט הייחודית לצבא, המטפלת

מידע לנפגעים על רקע מיני בצה"ל
מידע לנפגעים על רקע מיני בצה"ל

פגיעה מינית בצה"ל היא תופעה כואבת ונפוצה הפוגעת בחיילים ובחיילות רבים מדי שנה. לכן במאמר זה נספק מידע לנפגעים על רקע מיני בצה"ל, נסקור את

אמצעי חקירה סמויים של מצ"ח
אמצעי חקירה סמויים של מצ"ח

מצ"ח, המשטרה הצבאית החוקרת, מופקדת על חקירת עבירות פליליות בצה"ל. בארגז הכלים של חוקריה ניתן למצוא גם אמצעי חקירה סמויים של מצ"ח, המאפשרים להם לאסוף