בדיקות פוליגרף בצה"ל

בדיקת פוליגרף אינה מוגבלת רק לפושעים מסוכנים או לסרטי מתח כפי שנדמה לרובנו.
ייתכן שתידרשו לבצע בדיקה זו במהלך שירותכם הצבאי, בין אם במסגרת הליך חקירה ובין אם מסיבות אחרות. על מנת להיות מוכנים לבדיקת הפוליגרף ולצלוח אותה כראוי, חשוב שתדעו מספר דברים על התהליך של בדיקות פוליגרף בצה"ל. על כך במאמר שלפניכם.

 

מהן בדיקות פוליגרף בצה"ל?

בדיקת הפוליגרף בצה"ל או בכל גוף אחר, היא בדיקה שמטרתה לקבוע האם הנבדק דובר אמת או משקר בנושא מסוים. הבדיקה מתבצעת על ידי מכונה ממוחשבת שבה הבודק מצמיד חלקים שונים לנקודות בגוף כמו מותניים, אצבעות, זרוע ובטן. חלקים אלה יכולים לקרוא תהליכים פיזיולוגיים המעידים על אי אמירת אמת, כגון קצב לב מואץ, הזעה מוגברת ותנועות בלתי רצוניות. המכונה קולטת את תגובות הנבדק ומציגה אותן כגרף קווי לפני הבודק. רק בודק מוסמך רשאי לפרש את תוצאות הבדיקה.

 

לאילו מטרות בדיקות פוליגרף בצה"ל נערכות?

בצה"ל נעשה שימוש שגרתי בבדיקות פוליגרף למספר מטרות:

מיון ליחידות המצריכות סיווג ביטחוני גבוה

במיונים ליחידות מודיעין ומיוחדות בצה"ל נהוג לבצע בדיקת פוליגרף כחלק מההליך. זאת מכיוון שחיילים ביחידות הללו נחשפים למידע מסווג ברמות שונות. על מנת למנוע דליפת מידע סודי, המתמיינים עוברים תהליכי מיון וסינון, שבחלקם כוללים בדיקת פוליגרף. מטרת הבדיקה היא לוודא שרק מי שראוי לכך יוכל לגשת למידע הרגיש.

הליכי חקירה במצ"ח

המשטרה הצבאית משתמשת בבדיקות פוליגרף ככלי עזר בחקירות שונות בצה"ל, כגון בחשד לעריקה משורות הצבא. מטרת הבדיקה היא לאמת או לשלול חשדות בנושא הנחקר. חשוב להדגיש שבדיקת פוליגרף אינה מהימנה באופן מוחלט ואינה יכולה לשמש ראייה יחידה להרשעה. היא משמשת את המשטרה הצבאית ככלי עזר בלבד בהליכי חקירה שונים.

בדיקות שגרתיות לקצינים בכירים

קצינים בכירים בצה"ל עוברים באופן שגרתי בדיקות פוליגרף, על מנת לשמור על סודיות המידע המסווג שהם נחשפים אליו במסגרת תפקידם. זאת לאור מקרים בעבר שבהם קצינים פעלו באופן בלתי אחראי עם מידע סודי שהיה בידיעתם. הבדיקות התקופתיות נועדו לצמצם את הסיכון להדלפות מידע סודי העלולות לפגוע בביטחון המדינה.

אם נדרשתם לעבור בדיקת פוליגרף כחלק מהליך פלילי בצבא, מומלץ מאוד להיוועץ בעורך דין צבאי. עורך הדין יוכל ללוות אתכם בתהליך, לייעץ לכם כיצד להתכונן נכון לקראת הבדיקה ולהביא לתוצאות המיטביות עבורכם במסגרת ההליך המשפטי.

המסייעת - משרד עורך דין צבאי
סיוע משפטי מוביל בתחום הצבאי
לייעוץ חייגו:
072-372-6708
Asset 17 (2)

 

איך בדיקות פוליגרף בצה"ל נערכות?

במהלך ביצוע בדיקת פוליגרף בצה"ל עוברים הבודק והנבדק יחד כמה שלבים עד שהבודק מקבל את התוצאות. חשוב ביותר לבצע את השלבים בצורה המיטבית, מאחר שהשמטה של שלב עלולה לפגוע בתוצאות ולהציג לבודק תמונה מוטעית. לעומת זאת, ביצוע נכון של הבדיקה תוך שיתוף פעולה בין הבודק לנבדק יוביל בדרך כלל לתוצאות ברורות וחד משמעיות למדי.

 

להלן השלבים העיקריים בבדיקת פוליגרף בצה"ל:

  1. שיחה מוקדמת של הבודק עם הנבדק:

בתחילת הבדיקה, לפני הדיון בנושא עצמו, הבודק מוודא שהנבדק חש בטוב מבחינה בריאותית ונפשית. מטרתו לאפשר בדיקה מיטבית שתוצאותיה לא יוטו על ידי גורמים חיצוניים כמו לחץ. לאחר מכן מתנהל שיח בין השניים על נושא הבדיקה שבמהלכו הנבדק מציג את גרסתו לאירועים. הבדיקה עצמה מתבצעת בחדר סגור ושקט, בדרך כלל במתקני המשטרה הצבאית.

  1. ניסוח השאלות:

בשלב הבא של הבדיקה, הבודק והנבדק מנסחים במשותף את השאלות שיישאלו במהלך הבדיקה עצמה. השאלות צריכות להיות ברורות וחד-משמעיות, והתשובות להן פשוטות – כן או לא. מטרת התהליך היא למנוע הפתעות מהנבדק וסירוב להשיב על שאלות מסוימות. בשלב זה הנבדק עדיין אינו מחובר למכשיר הפוליגרף.

  1. הצגת השאלות לנבדק:

זהו השלב העיקרי בבדיקה. הבודק מחבר את הנבדק למכשיר הפוליגרף ובודק שהוא פועל כראוי בעזרת שאלות פשוטות ומוסכמות. לאחר מכן הוא שואל את השאלות שניסחו יחד קודם לכן. המכשיר קורא את תגובות הגוף של הנבדק לשאלות ומציג אותן כגרף לעיני הבודק בלבד. כל שאלה נשאלת מספר פעמים על מנת לוודא עקביות בתוצאות.

  1. בדיקת ממצאי הבדיקה:

בשלב האחרון של בדיקת הפוליגרף, ולאחר שנשאלו כל השאלות, הבודק לבדו אוסף את ממצאי הבדיקה ומפרש אותם. בתום התהליך הוא מכין דוח מפורט עבור הגורמים הרלוונטיים, הכולל את תשובות הנבדק לכל שאלה ואת תוצאות הבדיקה ביחס לכל תשובה.

בקצרה, אסור להתייחס בקלות ראש לבדיקת פוליגרף בצבא. בדיקות אלה מבוצעות באופן תדיר ומקצועי ביותר במסגרת הצבאית. לפיכך, יש לגשת לבדיקה ברצינות הראויה – לשתף פעולה עם הבודק ולהקפיד שכל שלביה מבוצעים כראוי. זוהי בדיקה רצינית שדורשת יחס רציני.

 

האם יש דרך "לעבוד" על הפוליגרף?

מבחינה טכנית ניתן לרמות בבדיקת פוליגרף בצה"ל על ידי נטילת תרופות או חומרים המשפיעים על מערכת העצבים ומשנים את תגובות הגוף הטבעיות. כדי למנוע זאת, המשטרה הצבאית מפקחת על הנבדקים לפני הבדיקה ולפעמים אף דורשת בדיקת דם, על מנת לוודא שאין בגופם חומרים שבכוחם לשבש את תוצאות הפוליגרף. נטילת חומרים כאלה לצורך שיבוש הבדיקה נחשבת לעבירה חמורה של שיבוש הליכי חקירה ויש להימנע ממנה בכל מחיר.

 

מה הדרך הטובה ביותר להצליח בבדיקות פוליגרף בצה"ל?

הדרך הטובה ביותר לעבור בהצלחה את בדיקת הפוליגרף בצה"ל היא לדבוק באמת. כדאי להיות בטוחים בגרסתכם לאירוע עוד לפני הבדיקה. מכיוון שבדיקות הפוליגרף נחשבות אמינות, הסיכוי להיתפס בשקר כאשר אומרים רק אמת הוא נמוך. עם זאת, מומלץ לישון היטב בלילה שלפני הבדיקה ולהימנע מחומרים משפיעים כגון אלכוהול או סמים, על מנת שהבדיקה תתבצע כהלכה. ניתן גם להתייעץ עם עורכת דין צבאית מנוסה שתוכל לסייע בהכנות לקראת הבדיקה.

 

כיצד עורך דין צבאי יכול לסייע לחיילים בהקשר של בדיקות פוליגרף בצה"ל?

עורך דין צבאי יכול לסייע לחיילים במספר דרכים בהקשר של בדיקות פוליגרף בצבא:

  • ייעוץ והכוונה לפני הבדיקה – עורך הדין יכול להסביר לחייל מהי בדיקת פוליגרף, מה מטרתה וכיצד היא מתבצעת. כך החייל יגיע מוכן וממוקד יותר לבדיקה.
  • ליווי החייל במהלך הבדיקה – נוכחות עורך הדין לצד החייל יכולה לתת לו תחושת ביטחון ולמנוע לחצים מיותרים.
  • סיוע אם מתגלות אי אלו סתירות בתוצאות הבדיקה – עורך הדין יכול לסייע בניתוח הממצאים, הסברתם והצגת גרסת החייל בצורה מיטבית אם יש צורך בכך.
  • ייצוג משפטי אם הוגשו נגד החייל הליכים פליליים עקב תוצאות הבדיקה.

באופן כללי, מעורבות של עורך דין מנוסה יכולה למזער נזקים אפשריים מבדיקת פוליגרף בעייתית.

 

לסיכום

בדיקות פוליגרף בצה"ל הן הליך רציני שיש לגשת אליו בתשומת לב רבה ושיקול דעת זהיר.
במידה וזומנתם לבדיקה כזו, בין אם כחלק ממיון ליחידה מסווגת, חקירה פלילית או מכל סיבה אחרת, מומלץ בחום להיוועץ עם משרד עו"ד צבאי "המסייעת".

משרדנו מתמחה בדין הצבאי זה למעלה משני עשורים, וצבר ניסיון רב בליווי חיילים בבדיקות פוליגרף בצה"ל. צוות עורכי הדין שלנו יוכל להדריך אתכם כיצד להתכונן לבדיקה, ולהבטיח שזכויותיכם נשמרות במהלכה ולאחריה.

מאמרים נוספים בנושא
אמצעי חקירה סמויים במצ"ח

לעיתים, במסגרת הליכי חקירה שמתנהלים בצבא, ננקטים אמצעי חקירה סמויים במצ"ח. השאלה היא כיצד להימנע מלהסתבך ולהיעצר או להיות מורשעים בתיק פלילי, עקב חקירה סמויה

חיפוש בבתים של חיילים

המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) מוסמכת לערוך חיפוש בבתים של חיילים, בכפוף לצו בית משפט. מקרים אלה לרוב מתרחשים כשנפתחת חקירה נגד החייל המסוים, וסביר שאותו